Slovenskem zmítá politická krize. Média a prezident stojí proti Ficovi

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Krize na slovenské politické scéně po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky může vyvrcholit pádem vlády Roberta Fica (Smer-SD). Prezident Andrej Kiska včera premiéra vyzval k výrazné rekonstrukci vlády, anebo ke konci vládního kabinetu a předčasným volbám. Slovenská média proto očekávají konec současné vlády, případně demise premiéra, či některých jeho ministrů. Organizátoři pátečních vzpomínkových shromáždění na památku zavražděného novináře svolali na nadcházející pátek do Bratislavy a dalších blíže neupřesněných měst na Slovensku další demonstraci.

Slovenský premiér Robert Fico odmítá změny ve vládním kabinetu, nebo dokonce jeho konec

Slovenský premiér Robert Fico odmítá změny ve vládním kabinetu, nebo dokonce jeho konec,zdroj: Profimedia

"Vidíme konec Roberta Fica v přímém přenosu. Zdá se, že na Slovensku jsou již jen dva lidé, kterým to nedochází – premiér Fico a jeho ministr vnitra Robert Kaliňák. Stali se symbolem mafie ve vládě, korupce, která je silnější než oni a která končí vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové," píše slovenský Denník N. 

Konec vlády žádají i další média. "Odstupte. Premiére Roberte Fico, ministře vnitra Roberte Kaliňáku a policejní prezidente Tibore Gašpare, " vyzývají Hospodárské noviny. Uvádějí, že na Slovensku nebezpečně roste nedůvěra ke státním institucím vládou počínaje a tajnými službami konče.

K výzvám za vyvození politických důsledků se připojil i list Sme. "Vražda novináře je tak zásadní tragédie pro demokratickou společnost, že bez vyvození politické a morální zodpovědnosti za stav země a bez následné morální očisty zanechá hlubokou jizvu na duši národa. Prezident Andrej Kiska to pochopil. Premiér této země Robert Fico to stále nechápe," píše a připojuje se k prezidentově požadavku rekonstrukce vlády, nebo nových voleb.

Fico nátlak odmítá

Premiér Robert Fico návrhy odmítá jako popření výsledků demokratických voleb, Kiska se podle něj přidal na stranu opozice, která volá po "převratu". Opozice ideu předčasných voleb podpořila, sama však není schopná je v parlamentu prosadit.

"Překročily se hranice, věci zašly příliš daleko a není cesty zpět. Dospěli jsme do okamžiku, kdy vnímáme aroganci moci," prohlásil Kiska o situaci v zemi v živě přenášeném vystoupení z prezidentského paláce. "To je strašná vizitka stavu naší republiky po 25 letech existence," řekl.

O možných východiscích z krize jednal s premiérem Ficem, ale neshodli se. Prezident čekal týden na kroky kroky vládní koalice, avšak stále nevidí žádný plán, jak vyvést zemi z krize důvěry, a proto se rozhodl začít jednat s politickými stranami. Kiska vidí dvě možnosti: rozsáhlou a zásadní rekonstrukci vlády, která by znovu požádala o důvěru parlamentu, anebo předčasné volby, které by v mnoha demokratických zemích byly nejpřirozenějším řešením. O tom však musí rozhodnout parlament, dodal.

Řeší se odpovědnost ministra vnitra

Většina opozičních stran, včetně nejsilnější formace Svoboda a Solidarita (SaS), se vyslovily pro vypsání předčasných voleb. Ty by však ve 150členném parlamentu muselo podpořit alespoň 90 poslanců, které koalice ani opozice samostatně nemají.

Vládní Slovenská národní strana se zúčastní jednání o řešení krize s prezidentem Kiskou - a i s premiérem Ficem, uvedl její předseda Andrej Danko, který je současně předsedou parlamentu. Neuvedl však, zda podporuje nové volby nebo rekonstrukci vlády.

Situace na politické scéně se vyotřila poté, co Ficův zástupce ve vládní straně Směr, ministr vnitra Robert Kaliňák odmítl vyslyšet výzvy opozice a jedné z koaličních stran k odstoupení.

"Věnujeme všechny síly, abychom objasnili vraždu a dostali pachatele před spravedlnost, pak můžeme řešit všechna ostatní témata," ujišťoval ministr vnitra Kaliňák v sobotu rozhlase, kde čelil otázkám moderátora. Ten se ptal, kolik lidí musí ještě zemřít, aby ministr pocítil to, čemu se v civilizovaných zemích říká politická zodpovědnost.

Koaliční strana Most-Híd, která už předtím Kaliňáka k odstoupení vyzvala, ohlásila, že se 12. března sejde republiková rada, aby rozhodla o setrvání, nebo odchodu z koalice.

O kauzu se zajímá i Evropský parlament

Po vraždě novináře, který psal o údajných daňových a dotačních podvodech a pochybných vazbách lidí z Ficova okolí již oznámil demisi ministr kultury Marek Maďarič, o víkendu tak učinil i ředitel kanceláře předsedy vlády Roman Šipoš. Most-Híd mezitím opustil jeden z poslanců, Igor Janckulík, ekonomický poradce Tomáš Meravý a také zástupkyně bratislavského primátora Iveta Plšeková.

Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil minulý týden neznámý pachatel v jejich domě v obci Veľká Mača jižně od Trnavy. Policie za nejpravděpodobnější motiv zločinu označila investigativní novinářskou práci oběti. Mladý novinář psal o možných dotačních podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku a údajných vazbách na mafii a Ficovy spolupracovníky. Pohřben byl v sobotu.

Policie zatím neohlásila žádnou novou stopu: v sobotu propustila z vazby sedm zatčených Italů a dnes vyzvala veřejnost k poskytnutí kamerových záznamů z okolí novinářova bydliště ze středy 21. února, což podle médií nejspíše napovídá o době, kdy vražda byla spáchána; až dosud se hovořilo o rozmezí od čtvrtka do neděle minulého týdne. Generální prokurátor za způsob informování veřejnosti pokáral policejního prezidenta.

Od středy do pátku se okolnostmi vraždy novináře a jeho partnerky bude na Slovensku zabývat také osmičlenná delegace Evropského parlamentu, napsal německý list Welt am Sonntag s odvoláním na zdroje v EU. Poslanci se prý sejdou s premiérem Robertem Ficem, několika ministry nebo novináři, kteří se netají svými kritickými postoji vůči Ficově vládě.

Tagy: Slovensko zahraničí slovenská politika korupce a úplatkářství italská mafie

Zdroje: ČTK,Vlastní