Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Když si vyhodí z kopyta krampusové...

Když si vyhodí z kopyta krampusové...
Některé děti se neleknou ani bandy rohatých démonů! | zdroj: Profimedia

A je to tu zas: do ulic společně s Mikulášem a někdy i andělem vyrážejí též hordy pekelníků. Zatímco v Česku potkáte spíše umouněná čertiska s více či méně děsivými obličeji, jinde si hýčkají mnohem těžší kalibr.

U našich rakouských a německých sousedů, ale i v některých oblastech Chorvatska a Itálie tak tradičně potkáte takzvané krampuse. Tedy vskutku strašidelné pekelníky mající původ v alpských regionech, kteří oproti chudším českým (a moravským, ba i slezským) příbuzným volí ve svůj velký den též zjevně nákladnější outfity.

Úsměv v jejich tváři nevyloudí ani sebehodnější děcko - už proto, že je zakrývají robustní masky démonů se stálým výrazem zlosti a zuřivosti.

Ale pozor. Navzdory mírnější domácí tradici překračují hroziví pekelníci i naše hranice, a krampuse tak lze v současnosti potkat i v některých českých městech.

Někdy jsou ostatně tyto antropomorfní bytosti spojovány i s postavou percht - tedy děsivých žen, jež chodily i v českých zemích. Perchty neboli perechty měly nestvůrné vzezření, občas masku podobnou psí či dračí hlavě a u pasu dřevěný nůž. Hrozily, že dětem, co se nepostí, "rozpárají břicho a vycpou je koudelí". Chodily v období adventu, někdy i přímo na Štědrý den, například v Rakousku je však můžete potkat i před svátkem Tří králů.

Zdroje:
Profimedia, Vlastní, Český rozhlas, Wikipedia.org, Wikipedia.de