Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

IS se může zmocnit jaderných zbraní, varuje indický ministr obrany

IS se může zmocnit jaderných zbraní, varuje indický ministr obrany
Indický ministr obrany Rao Inderjit Singh na konferenci v Singapuru. | zdroj: Profimedia

Indický ministr obrany Rao Inderjit Singh v neděli varoval před tím, že by se členové hnutí Islámský stát (IS) mohli zmocnit jaderných zbraní např. v Pákistánu. Ministr to řekl u příležitosti regionální bezpečnostní konference v Singapuru. 

„Hnutí IS postupně zabírá čím dál tím větší území v oblasti západní Asie a to s sebou přináší riziko, že se členové hnutí mohou zmocnit jaderného arsenálu v zemích jako je např. Pákistán,“ řekl na konferenci indický ministr. IS má údajně dostatek finančních prostředků, aby jaderný arsenál mohlo od pákistánských úřadů dostat třeba ilegální cestou, např. pomocí uplácení vysokých státních úředníků, nebo koupí na černém trhu. Většina politických expertů tento scénář vidí jako nepravděpodobný.

Pákistánský jaderný program byl odstartován v roce 1971 v reakci na to, že Indie ve stejné době rozvíjela a testovala nukleární zbraně. Pákistán patří k zemím jako je KLDR nebo Irán, o kterých se spekuluje, že mají bohatý jaderný arsenál a řadí se z hlediska bezpečnosti, k nejrizikovějším státům. 

Zdroje: