Články autora
pal
Příroda
Podivuhodné dějiny žraloků: Od evolučního mistrovství k hrozbě vyhynutí
pal
4. 10. 2015
Když se řekne žralok, většina lidí si představí torpédovitého zabijáka s obří zubatou tlamou jako vystřiženého z legendárního bijáku Čelisti. Jenže na světě existuje mnoho různých druhů žraloků rozmanitého vzhledu. Pověst nelítostných zabijáků, která žraloky neprávem obklopuje, se podepsala na tom, že jejich počet v posledních desetiletích výrazně klesl a ekologové bijí na poplach. Bez ochrany hrozí tvorům, které představují mistrovské dílo evoluce, úplné vyhynutí.
Magazín
Proč se lidé na starých fotografiích neusmívají
pal
3. 10. 2015
Když si prohlédnete staré rodinné fotky z kufru po prababičce, určitě si všimnete, že se na většině z nich nikdo moc neusmívá. Na portrétech z přelomu 19. a 20. století se lidé tváří přinejmenším vážně, někdy dokonce takřka naštvaně. Napadne vás, proč tomu tak je? Vysvětlení je hned několik.
Magazín
Požitkářstvím proti přejídání: Neomezujte se, ale jezte delikatesy, radí odborníci
pal
3. 10. 2015
Pokud vás trápí chutě, tak určitě ne na tvaroh jako spíš na čokoládový dort, že? Když si ho budete dlouho odpírat, jakmile se k němu dostanete, s největší pravděpodobností se jím přejíte. Tím spíš, když nebude z kvalitní a výrazné čokolády. Problém přitom není v dortu jako takovém, ale spíše v tom, jak o něm uvažujete. Lidé se totiž zpravidla nepřejídají proto, že je jídlo vynikající, ale naopak proto, že není dost dobré. Nevěříte?
Magazín
Střílet, nebo chránit: Jak se žije po boku nebezpečných medvědů
pal
1. 10. 2015
Jméno Charlese Watertona zná jen málo lidí. Přesto to byl právě on, kdo inspiroval Charlese Darwina k cestě do jižní Ameriky, kde slavný přírodovědec formuloval svou evoluční teorii. Waterton byl jedním z prvních, kdo založil přírodní rezervaci a díky tomu změnil pohled společnosti 19. století na ochranu fauny a flory. Park, který dostal jeho jméno, najdete v jihozápadním cípu kanadské Alberty.
Magazín
Benátky, Miami či Malé: Které město na světě je nejzranitelnější?
pal
1. 10. 2015
Od Malediv až po Mauretánii leží řada měst ohrožených živelnými katastrofami, které musí prakticky neustále bojovat o vlastní existenci. Které město je na tom nejhůř?
Člověk
Pravěcí Britové mumifikovali své mrtvé stejně jako Egypťané
pal
1. 10. 2015
Mumifikace mrtvých je spojována především s egyptskou civilizací. Nové archeologické výzkumy odhalily, že totéž dělali i pravěcí obyvatelé Británie a to zhruba ve stejné době. Britové se tímto způsobem snažili zajistit, aby tělesné schránky jejich blízkých přežily celá desetiletí.
Zpravodajství
Shell zastaví průzkumné vrty na Aljašce. Pod tlakem ekologů a cen ropy
pal
28. 9. 2015
Firma Shell zastaví průzkum v Čukotském moři na Aljašce, jak oznámila v pondělí. Průzkumný vrt nepřinesl očekávané výsledky a vyhlídky vzhledem k ropě za 50 dolarů na barel nejsou podle ropného gigantu nijak růžové.
Vesmír
Úplné zatmění a superúplněk: Krvavý Měsíc byl vidět i v Česku
pal
28. 9. 2015
Obyvatelé severní polokoule měli v noci z neděle na pondělí příležitost spatřit úplné zatmění Měsíce. Tento jev doprovázel tzv. superúplněk, kdy měl Měsíc načervenalou barvu. O pozorování nezvyklého úkazu byl mezi lidmi velký zájem. Například do hvězdárny v Ondřejově dorazily desítky lidí.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 18.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,170 | 25,250 |
USD | 23,820 | 23,920 |