Pákistán chce více obchodovat s českými podnikateli, láká je na daňové úlevy

- Aktuality autor: pal

Pákistán má údajně zájem přilákat mnohem více investorů ze zemí střední Evropy. Ty v současné době nepatří ke strategickým obchodním partnerům jihoasijského státu. V budoucnosti se to má ale změnit. Pákistán se snaží přitáhnout pozornost např. českých podnikatelů lukrativními pobídkami. V neděli to oznámil Pákistánský úřad pro rozvoj obchodu (TDAP), obdoba české agentury CzechInvest.  

ilustrační snimek

ilustrační snimek,zdroj: ThinkStock

Obchodní výměna mezi Českem a Pákistánem se loni pohybovala kolem 157 milionů dolarů a roste jenom velmi pozvolna.  Česko do jihoasijského státu dováží např. měřicí přístroje, textilní stroje, papír a lepenku nebo třeba zbraně. Z Pákistánu do naší země naopak putují textilní výrobky.

"V Evropě se zaměřujeme hlavně na tradiční partnery, jako je Německo, Itálie nebo Španělsko. Na střední Evropu jsme se tolik nesoustředili. To platí jak o Česku, tak třeba o Polsku, kde je také velký potenciál," uvedla Rabíja Džaveri Aghaová, tajemnice TDAP.

Pákistánci si ovšem uvědomují, že jejich země díky problémům s terorismem nemá moc dobrou image. Podnikatele ze zahraničí se proto snaží lákat např. na výrazné daňové úlevy. Obraz země měla nedávno vylepšit i výstava Expo v pákistánské metropoli Karáči. Na země střední Evropy se pětačtyřicátá ekonomika světa dívá jako na slibně se rozvíjející státy s lukrativními trhy. 

V současné době v Pákistánu obchoduje jihlavská firma Optokon, vyrábějící optické sítě. "Díky tomuto postupu a zatím aktivnímu přístupu našich pákistánských kolegů jsme v současné době už zapojeni ve třech výběrových projektech," popsal situaci v zemi generální ředitel jihlavské firmy Jiří Štefl. 

Tagy: Česko Pákistán obchod podnikání

Zdroje: ČTK