Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

'Bílý dům lhal, bin Ládina celou dobu drželi v zajetí Pákistánci'

'Bílý dům lhal, bin Ládina celou dobu drželi v zajetí Pákistánci'
Bin Ládin s "dvojčaty" v pozadí na propagandistickém letáku | zdroj: Profimedia

Dopadení a zabití "teroristy číslo jedna" Usámy bin Ládina rozhodně nebylo tak hvězdné, jak to prezentovali Američané, a vlastně vypadalo docela jinak, než jako to následně vykreslil Bílý dům, tvrdí slavný novinář a držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh. Nejobávanějšího teroristického vůdce podle něj držela v zajetí pákistánská rozvědka a Američané se o místě jeho pobytu dozvěděli od bývalého pákistánského agenta výměnou za velmi slušnou odměnu.  

Američané prezentovali dopadení bin Ládina na pákistánské půdě jako čistě americkou záležitost. Zvláštní sice bylo, že Pákistánci na jejich razii v bin Ládinově rezidenci nijak nereagovali, nikdo to ale příliš neřešil. Jenže vše bylo možná docela jinak. Hersh v textu pro London Review of Books ukazuje alternativní pohled na dějiny války proti terorismu, který sice stojí z valné většiny na vyprávění jednoho jediného důvěrného zdroje z americké rozvědky, přesto si však zaslouží pozornost. 

Kromě důstojníka tajných služeb, který si pochopitelně přál zůstat v anonymitě, se Hersh také dle svých slov opírá o informace od dvou dlouholetých konzultantů amerického velitelství zvláštních operací a také o důvěrné zdroje, které má v Pákistánu.

A co se Herschovi tedy podařilo zjistit?

- Bílý Dům lhal o tom, že pákistánskou rozvědku neinformoval o americkém zásahu v bin Ládinově rezidenci.

- Američané tvrdili, že na stopu bin Ládina přivedl jeho kurýr, který mu předával informace. Ve skutečnosti ho našli díky bývalému důstojníkovi pákistánských tajných služeb, který si za informaci o tom, kde se bin Ládin nachází, vyinkasoval odměnu ve výši 25 milionů dolarů. 

- Američané tvrdili, že se bin Ládin schovával. Pravda je však taková, že byl od roku 2006 v držení pákistánské rozvědky, která ho používala jako páku na Tálibán a Al-Káidu.

- Bílý dům uváděl, že kdyby vojáci mohli, tak by bin Ldina zajali živého, jenže se strhla přestřelka a bin Ládin byl zabit. Podle Hershe se však žádná přestřelka vůbec nekonala.

- Dokonce i informace o tom, že bin Ládinovo tělo skončilo v moři, podle Hershe nejsou pravdivé. Američané ve skutečnosti vyhodili pytel s jeho ostatky z vrtulníku nad Hindúkušem.   

Hershův článek sice vyvolal okamžitě poprask, vzhledem k absenci hmatatelných důkazů ale nejspíš skončí na hromádce s ostatními "konspiračními teoriemi". Celý text najdete ZDE.  

Zdroje: