'Bílý dům lhal, bin Ládina celou dobu drželi v zajetí Pákistánci'

MAGAZÍN - Magazín autor: art

Dopadení a zabití "teroristy číslo jedna" Usámy bin Ládina rozhodně nebylo tak hvězdné, jak to prezentovali Američané, a vlastně vypadalo docela jinak, než jako to následně vykreslil Bílý dům, tvrdí slavný novinář a držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh. Nejobávanějšího teroristického vůdce podle něj držela v zajetí pákistánská rozvědka a Američané se o místě jeho pobytu dozvěděli od bývalého pákistánského agenta výměnou za velmi slušnou odměnu.  

Bin Ládin s "dvojčaty" v pozadí na propagandistickém letáku

Bin Ládin s "dvojčaty" v pozadí na propagandistickém letáku,zdroj: Profimedia.cz

Američané prezentovali dopadení bin Ládina na pákistánské půdě jako čistě americkou záležitost. Zvláštní sice bylo, že Pákistánci na jejich razii v bin Ládinově rezidenci nijak nereagovali, nikdo to ale příliš neřešil. Jenže vše bylo možná docela jinak. Hersh v textu pro London Review of Books ukazuje alternativní pohled na dějiny války proti terorismu, který sice stojí z valné většiny na vyprávění jednoho jediného důvěrného zdroje z americké rozvědky, přesto si však zaslouží pozornost. 

Kromě důstojníka tajných služeb, který si pochopitelně přál zůstat v anonymitě, se Hersh také dle svých slov opírá o informace od dvou dlouholetých konzultantů amerického velitelství zvláštních operací a také o důvěrné zdroje, které má v Pákistánu.

A co se Herschovi tedy podařilo zjistit?

- Bílý Dům lhal o tom, že pákistánskou rozvědku neinformoval o americkém zásahu v bin Ládinově rezidenci.

- Američané tvrdili, že na stopu bin Ládina přivedl jeho kurýr, který mu předával informace. Ve skutečnosti ho našli díky bývalému důstojníkovi pákistánských tajných služeb, který si za informaci o tom, kde se bin Ládin nachází, vyinkasoval odměnu ve výši 25 milionů dolarů. 

- Američané tvrdili, že se bin Ládin schovával. Pravda je však taková, že byl od roku 2006 v držení pákistánské rozvědky, která ho používala jako páku na Tálibán a Al-Káidu.

- Bílý dům uváděl, že kdyby vojáci mohli, tak by bin Ldina zajali živého, jenže se strhla přestřelka a bin Ládin byl zabit. Podle Hershe se však žádná přestřelka vůbec nekonala.

- Dokonce i informace o tom, že bin Ládinovo tělo skončilo v moři, podle Hershe nejsou pravdivé. Američané ve skutečnosti vyhodili pytel s jeho ostatky z vrtulníku nad Hindúkušem.   

Hershův článek sice vyvolal okamžitě poprask, vzhledem k absenci hmatatelných důkazů ale nejspíš skončí na hromádce s ostatními "konspiračními teoriemi". Celý text najdete ZDE.  

Tagy: Pákistán Spojené státy americká armáda bin Ládin zabití bin Ládina

Zdroje: Vlastní,Business Insider