Íránský šafrán stojí víc než zlato, obchodníci čekají na konec sankcí

- Magazín autor: pal

Říká se mu červené zlato a je to nejdražší koření na světě. O čem je řeč? O šafránu, který se na světových trzích prodává i v ceně 65 dolarů (zhruba 1600 korun) za gram, což je víc, než lze dostat za gram některých vzácných kovů. Jeho vysoká cena spočívá i v tom, že se sklízí ručně. Jen pro představu. Kdybychom chtěli získat půl kilogramu koření, museli bychom nasbírat asi 200 tisíc rudých blizen ze 70 tisíc rostlin. 

Šafrán je skutečné červené zlato, které se na světových trzích prodává za desítky dolarů. Ilustrační foto

Šafrán je skutečné červené zlato, které se na světových trzích prodává za desítky dolarů. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Nesporným centrem pěstování šafránu je Írán, kde tradice pěstování tohoto koření sahá více než 3000 let zpátky. Ročně se po celém světě vyprodukuje 250 tun šafránu a Írán má na této produkci podíl více než 90 procent. Produkci šafránu podporují také jedinečné ekologické podmínky, díky kterým má plodina, která tvoří jádro místní kuchyně, kosmetiky i tradiční medicíny, výraznou chuť a aroma.

Trh se šafránem zažívá krizi

V posledních letech se však podmínky pro místní podnikatele zhoršily. Mezinárodní sankce zavedené kvůli íránskému jadernému programu zablokovaly přístup na předtím lukrativní trhy v Evropě, Spojených státech a v Kanadě. Íránským bankám a firmám byl uzavřen přístup do globálního finančního systému.

"Nemůžeme využít banky. Musíme vyžít soukromé kurýry, kteří jsou drazí, a jednat přímo se zákazníky a věřit, že nám zaplatí. Někdy nás podvedou," postěžoval si Mehrdád Rúhání, ředitel společnosti Saffron Rowhani z provincie Chorásán, která má na celkové produkci šafránu v zemi podíl více než 70 procent.

Boj s obchodníky a levným šafránem

"Obchodníci jsou velmi chytří a když jim zavřete dveře, přijdou oknem," dodává Alí Šajch, londýnský zástupce firmy Iran Hassos Ltd. a zakládající člen britsko-íránské obchodní komory. "Nic z tradičních položek (včetně pistácií a šafránu) nezůstalo neprodáno. Poptávka je vyšší než nabídka."

Obchodníci se také mohou dostat na Západ za pomoci prostředníka v zemích, jako jsou Spojené arabské emiráty. Má to ale stinnou stránku - posílení konkurence. Afghánistán tak třeba upraví dodávky z Íránu, dá šafránu svůj originální certifikát a pak ho posílá zájemcům. Íránský šafrán posílaný do Španělska je pak před prodejem smíchán se španělským šafránem. Podle odhadů je tak zhruba jen jedno procento španělského šafránu vypěstováno skutečně ve Španělsku.

Íránské koření se na trhu neztratí

Navzdory všem těmto skutečnostem zůstávají Šajch i další producenti přesvědčeni, že íránské koření si díky jedinečné kvalitě udrží svoji pozici zlatého standardu. Odvětví se také snaží o další rozvoj prostřednictvím nových technologií a vláda oznámila plány na podporu nových oblastí pěstování, aby se zvýšila sklizeň.

Pokud budou zrušené mezinárodní sankce vůči Íránu, jak naznačují poslední jednání, zřejmě prudce stoupnou ceny, protože poptávka se výrazně zvýší. Západní společnosti, které mají zájem investovat na zdánlivě novém trhu, se také již staví do fronty, a šafrán patří mezi velmi ceněný majetek. V takovém případě by íránští obchodníci byli bohatě odměněni za svoji houževnatost.

 

 

 

 

 

 

Tagy: Írán zahraničí obchod s kořením šafrán

Zdroje: ČTK