Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Hamáček do Ruska v pondělí nepoletí, premiér Babiš je proti

Aktualizováno: Hamáček do Ruska v pondělí nepoletí, premiér Babiš je proti
Babiš doporučil Hamáčkovi necestovat do Moskvy, protože na to podle něj není vhodná doba. | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše.

(AKTUALIZOVÁNO) Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí. ČTK informaci MF DNES bez dalších podrobností potvrdil premiér Andrej Babiš. Podle MF DNES je důvodem Babišův nesouhlas s cestou.

(19:29, původní zpráva) MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V.  Ministerstvo obrany dnes ČTK napsalo, že zajistí přepravu Airbusem A-319. Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. Dnes premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. Záměr kritizovala dnes ve Sněmovně také část opozice.

Hamáček ve středu oznámil, že do Moskvy odletí v pondělí a bude tam jednat o případných dodávkách Sputniku V po jejím schválení evropskou lékovou agenturou. Cestu následně zpochybnil premiér Babiš. „Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální,“ uvedl ve čtvrtek premiér v rozhovoru pro Blesk. Podle něho může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení.

Dnes Babiš při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že doporučil Hamáčkovi necestovat do Moskvy, protože na to podle něj není vhodná doba.

Součástí Hamáčkovy delegace v Moskvě měl být i bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle jeho vyjádření pro Deník N se měl Hamáček v Moskvě setkat s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem.

Mezi příznivce očkování Sputnikem V patří prezident Miloš Zeman, který už 10. března požadoval kvůli postoji ke Sputniku demisi ministra zdravotnictví Jana Blatného, jenž byl minulý týden z funkce odvolán. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy tehdy označil Blatného a ředitelku Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V.

Zdroje:
ČTK, MF DNES