Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Sputnik na Slovensku není stejný jako v jiných zemích. Ruský fond žádá zemi, aby vakcínu vrátila

Sputnik na Slovensku není stejný jako v jiných zemích. Ruský fond žádá zemi, aby vakcínu vrátila
Slovensko nakoupilo dva miliony kusů ruské vakcíny Sputnik V, teď má zásilku vrátit | zdroj: Profimedia

Slovensko podle státního Ruského fondu přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku této očkovací látky proti covidu-19.

Fond proto požádal slovenskou vládu, aby vrátila zásilku této vakcíny, uvedla agentura Reuters. RDIF podle agentury TASS sdělil, že slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušil smlouvu tím, že zadal testování dodané zásilky Sputnik V laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie, přestože tato síť je dostupná.

SÚKL v reakci zaslané ČTK označil tvrzení RDIF za zavádějící, neboť laboratoře EU kontroluje kvalitu vakcín, jež byly registrovány v evropském bloku, což Sputnik V není. Navzdory tomu se SÚKL pokusil unijní laboratoře oslovit, ale neúspěšně.

Ruský fond na twitteru uvedl, že rovněž požádal o zaslání šarže do speciálně certifikované laboratoře k dalším kontrolám. SÚKL dříve sdělil, že vakcína, kterou obdržel, se lišila od šarží přezkoumávaných Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a odborným časopisem Lancet. RDIF podle Reuters tvrdí, že všechny šarže jsou stejné.

SÚKL uvedl, že sice požádal o spolupráci oficiální laboratoře EU a také akreditovanou laboratoř Biomedicínského centra Slovenské akademie věd (SAV), ale laboratoře EU žádosti s ohledem na vytíženost svých kapacit nevyhověly. Zmíněná slovenská laboratoř, kde proběhly testy Sputniku V, má podle SÚKL platné osvědčení ohledně kontroly kvality léků. SÚKL rovněž tvrdil, že ho nikdo neupozornil, že by testování v SAV porušovalo utajenou smlouvu s ruským výrobcem Sputniku V.

Bratislava se dosud nerozhodla, zda bude Sputnikem V očkovat obyvatele. SÚKL s ohledem na nedostatek informací nevydal své hodnocení přínosů a rizik ruské vakcíny. Kvůli její dodávce dnes Moskvu navštívil slovenský ministr financí Igor Matovič, který její nákup prosadil ještě z pozice premiéra navzdory odporu části koalice.

Matovič se k výsledkům cesty do Moskvy vyjádří na páteční tiskové konferenci. Slovenský expremiér ale prostřednictvím několika příspěvků na sociální síti od středy psal například o pokutních a systematických snahách zabránit tomu, aby se Sputnik V mohl na Slovensku používat, a také o zahájení geopolitické špinavé hry proti ruské „hybridní zbrani“. Sputnik V za nástroj hybridní války na začátku března označil šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok.

Jiné vakcíny

SÚKL už dopoledne v jiném prohlášení zaslaném ČTK upozornil, že šarže ruské vakcíny dodávané na trh patrně nejsou identické. „Podle publikovaných zpráv by se Sputnik V měl používat přibližně ve 40 zemích světa, ale tyto vakcíny spojuje jen název. Není prokázaná srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech. Ve vícero případech se jeví, že jde o vakcíny s rozdílnými vlastnostmi,“ uvedl SÚKL. Zmíněné rozdílné vlastnosti jednotlivých dávek Sputniku V se podle SÚKL týkají například složení a způsobu výroby vakcíny.

SÚKL také sdělil, že Slovensko získalo ruskou vakcínu, která není shodná s tou látkou, kterou by měla posoudit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Slovenský úřad dodal, že od ruského výrobce vakcíny nedostal asi 80 procent požadovaných údajů v souvislosti se Sputnikem V.

Expremiér Matovič na sociální síti napsal, že někdo chce znemožnit použití Sputniku V na Slovensku. Právě okolnosti dovozu první zásilky ruské vakcíny na Slovensko v březnu prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila ve výměnu ministerského předsedy i ministra zdravotnictví.

Zdroje: