Fotbalové stadiony po šampionátu osiřely. Co s tím?

MAGAZÍN - Magazín autor: luk

Ruští činitelé řeší palčivý problém - jak využít stadiony po skončení mistrovství světa, které se konalo v jedenácti městech Ruska. Silné fotbalové základny mají totiž v zemi jen metropole Moskva a Petrohrad a na údržbu sportovišť ve vzdálených městech chybějí úřadům peníze.

Sedadla na stadionu v Soči před čtvrtfinálovým utkáním Ruska s Chorvatskem

Sedadla na stadionu v Soči před čtvrtfinálovým utkáním Ruska s Chorvatskem,zdroj: Profimedia.cz

Nejlépe se s problémem zatím vyrovnalo černomořské Soči. Diváci na tamním stadionu se letos stali svědky špičkových zápasů mistrovství světa: dramatické remízy 3:3 mezi Španělskem a Portugalskem, vítězství Němců nad Švédy nebo čtvrtfinálové penaltové porážky domácích Rusů s Chorvaty.

Město pro fotbalový šampionát využilo stadion postavený pro zimní olympijské hry v roce 2014. Vlastní fotbalový klub ale Soči nemá. Ve snaze hřiště zachránit proto tamní úřady musely přesvědčit přítele ruského prezidenta Vladimira Putina, aby svůj fotbalový tým přestěhoval do Soči, napsal britský deník Financial Times.

Podnikatel a Putinův přítel z dětství Boris Rotenberg koupil petrohradský fotbalový klub Dynamo, z nějž se nyní stane FK Soči. Podle zástupce tamního starosty Sergeje Jurčenka je Rotenbergova investice triumfem privatizace ruského fotbalu. V soukromém vlastnictví je totiž nyní pouze pět ruských celků, které hrají fotbal na vysoké úrovni. Ostatní patří státu nebo státním firmám, a ty čelí při jejich financování velkým potížím.

Kdo nemá patrona, musí na to jinak

Podle FT ale ani Rotenbergovy investice nejsou čistě soukromé. Jeho starší bratr Arkadij byl Putinovým dlouhodobým tréninkovým partnerem v judu. Poté, co byl Putin zvolen prezidentem, se z něj díky výhodným smlouvám pro státní plynárenskou společnost Gazprom stal miliardář. Oba bratři jsou na sankčním seznamu USA v souvislosti s rolí Ruska v bojích na východě Ukrajiny.

Ostatní ruská města, která patrona jako Soči nemají, hledají kreativnější řešení pro nevyužitá sportoviště. Například Nižnij Novgorod chce přilákat zahraniční investory, kteří by financovali udržování hřiště pro tým, jejž město nově založilo. Město Saransk, zhruba 600 kilometrů východně od Moskvy, přebuduje stadion na zápasnické centrum.

Hlavním problémem je financování údržby stadionů. Podle samarského gubernátora to přijde město na 500 milionů rublů (asi 178 milionů korun) ročně. Volgograd podle tamního starosty zaplatí ročně za udržování fotbalového sportoviště pro místní tým 350 milionů rublů (přibližně 124 milionů korun).

Tagy: Rusko zahraničí fotbal Mistrovství světa ve fotbale stadion Soči Olympiáda v Soči ruská ekonomika

Zdroje: ČTK,The Financial Times