Na nové referendum o brexitu zapomeňte, vzkázal Britům mluvčí Mayové

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Odchod Británie z Evropské unie se odehraje podle současného plánu premiérky Theresy Mayové. Jakékoli alternativní možnosti včetně nového referenda se konat nebudou, prohlásil její mluvčí. S navrhovaným způsobem brexitu přitom nesouhlasí řada britských poslanců i členové vlády. Kompromisní návrh Justine Greeningové na vypsání nového referenda ale všichni shodně odmítají.

Velká řada Britů s brexitem, nebo jeho navrhovanou podobou nesouhlasí

Velká řada Britů s brexitem, nebo jeho navrhovanou podobou nesouhlasí,zdroj: Profimedia

"Britská veřejnost hlasovala pro vystoupení z Evropské unie. Nebude druhé referendum...za žádných okolností," řekl mluvčí Mayové.

Londýn minulý týden zveřejnil podrobnosti plánu na odchod z EU, který je ale pro zastánce takzvaného tvrdého brexitu nepřijatelný. Odstoupili kvůli tomu dva ministři.

Greeningová, která do ledna řídila školství, dokument o brexitu označila za nejhorší pro obě strany. Sama v referendu v roce 2016 hlasovala pro setrvání v unii. Podle ní byl se teď mělo konečné rozhodnutí vrátit k občanům, aby se vyřešil zablokovaný spor mezi politiky.

Greeningová napsala v listu The Times, že existují tři možnosti - plán Mayové, zůstat v EU nebo z unie odejít bez dohody. Lidé by měli mít možnost označit první a druhou volbu, aby se dospělo ke konsensu.

V rozhovoru s BBC řekla, že vládní dohodu považuje "za moudrý pokus o kompromis, který nevyhovuje nikomu". "Pravda je, že parlament je zablokovaný. Ať bude na stole jakýkoli návrh, najdou se poslanci, kteří ho odmítnou. Británie ale potřebuje najít cestu kupředu," řekla Greeningová. BBC ji označuje za nejvyššího bývalého člena vlády, který se vyslovil pro nové referendum. Greeningová řekla, že stejný názor jako ona mají další vysoce postavení členové Konzervativní strany a že s postupem vlády nesouhlasí ani ti, kdo v referendu byli pro odchod z unie.

Parlament, který má dnes Mayová seznámit s výsledkem summitu NATO z minulého týdne, má dnes projednávat také strategii brexitu.

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie britský premiér britská politika Brexit britské referendum o EU

Zdroje: ČTK