Trump s Putinem se bavili dvě hodiny. Užitečné, chválil si ruský prezident

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 16. 7. 2018 20:15) - Aktuality autor: von

Vztahy mezi USA a Ruskem nikdy nebyly horší než v současné době, prohlásil americký prezident Donald Trump. Doufá nicméně, že to se po jeho dnešním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v prezidentském paláci v Helsinkách změnilo. Za špatné vztahy jsou přitom podle něj odpovědné obě země.

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin,zdroj: Profimedia

Oba státníci spolu vedli téměř dvouhodinový rozhovor za zavřenými dveřmi pouze se svými tlumočníky. Podle ruského prezidenta se dlouho očekávané setkání odehrálo v "otevřené a pracovní atmosféře". Na přetřes přišla i kontroverzní témata ruského vměšování do amerických voleb či situace v Sýrii.

Všechny problémy podle Putina nebyly odstraněny a ne ve všech otázkách panuje shoda. Obě strany ale učinily první krok, řekl ruský prezident. Za důležité považuje zahájit dialog o rovnováze stavů jaderných zbraní.

Putin zdůraznil, že ruský stát se nikdy nevměšoval a nehodlá se vměšovat do vnitřních záležitostí USA, a to ani do voleb. Reagoval tak na vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA v roce 2016.

Trump viděl čistou kampaň

Nevidím důvod, proč by Rusko mělo zasahovat do prezidentských voleb v roce 2016, prohlásil americký prezident Donald Trump po dnešním jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Americké tajné služby přitom vměšování již dříve potvrdily. Cílem kampaně bylo podle nich podkopat demokratický proces v zemi a pošpinit demokratickou kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovou.

Americký prezident na tiskové konferenci zopakoval, že během předvolební kampaně neexistovala žádná "tajná dohoda" mezi ním a ruskou vládou. Jak uvedl, vedl "čistou kampaň" a "snadno" porazil demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. "Vedl jsem skvělou kampaň, a proto jsem prezidentem," dodal Trump.

Nad Trumpovými slovy se pozastavila například americká CNN. Jak uvedla v komentáři na svých webových stránkách, Trump stojící vedle Putina odmítl kritizovat ruského prezidenta za vměšování do voleb a naopak obrátil svou kritiku na ministerstvo spravedlnosti a FBI.

Putinova vděčnost

Putin ve čteném prohlášení uvedl, že Rusko předložilo americké straně konkrétní návrhy na kontrolu zbrojení a na posílení režimu nešíření jaderných zbraní. Tlumočil zároveň znepokojení Ruska nad rozhodnutím USA odstoupit od jaderné smlouvy s Íránem.

Ruský prezident soudí, že existují podmínky pro spolupráci s USA ohledně Sýrie, přičemž bezpečnost Izraele a mír na Golanských výšinách je třeba zaručit. Obě země mohou spolupracovat také při řešení humanitární krize v Sýrii. "Naši vojáci spolupracují (v Sýrii) docela dobře," poznamenal.

Kremelský šéf pochválil Trumpa za jeho jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Pokroku, který se týká Korejského poloostrova, bylo podle ruského prezidenta dosaženo "v mnohém díky osobnímu vkladu prezidenta Trumpa," který se rozhodl pro spolupráci, nikoli pro konfrontaci.

Ruský prezident konstatoval, že s jednáním s Trumpem je "vcelku spokojen". "Dobře jsme si popovídali a doufám, že jsme se začali vzájemně více chápat. Jsem mu za to vděčný," řekl Putin.

Prezidentský palác v Helsinkách byl od víkendu obležen finskou policií. Dnes se v okolí paláce zastavila veřejná doprava, bylo zakázáno parkování. V přístavu v blízkosti prezidentského paláce nesměly kotvit soukromé jachty, nad Helsinkami byl pozastaven letecký provoz. Finsko na čtyři dny zavedlo kontrolu na schengenských hranicích se Švédskem a Norskem.

Tagy: Rusko zahraničí konflikt v Sýrii Spojené státy americké Helsinky rusko-americké vztahy ruská pilotka

Zdroje: ČTK