Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Car opět usedl na trůn a ukazuje svaly

Car opět usedl na trůn a ukazuje svaly
Přípravy na přehlídku ke Dni vítězství v Moskvě | zdroj: Jiří Just

Před Vladimirem Putinem se počtvrté otevřely zlaté dveře Velkého kremelského paláce. Ještě před nástupem do funkce ukázal staronový ruský prezident světu svou sílu.

Cestičku po rudém koberci k tribuně s ústavou už Putin dobře zná. Šel intuitivně. Poprvé ji absolvoval před osmnácti lety. Tváře lidí, kteří stáli podél jeho zatím poslední triumfální chůze, také nebyly cizí. Tleskali mu jeho nejbližší spolupracovníci a oddaní stoupenci.

Putin usedl na kremelský trůn jako smířlivý vládce. Ve svém inauguračním projevu slíbil Rusům dynamickou a moderní zemi s prosperující ekonomikou. Rusko podle jeho slov čekají historické úkoly, a to si žádá aktivní zapojení celé občanské společnosti.

Hlava státu znovu bude usilovat o konsolidaci celého Ruska. A jako v předchozích letech zřejmě marně, jak ukázal aktuální průzkum veřejného mínění agentury Levada Centr,

Rusové si na Putinovi nejvíc považují toho, že vrátil zemi mocenský status. Stejný počet lidí, 45 procent, mu však vytýká mnohem podstatnější věc: Putin ani za osmnáct let vlády nevyřešil neutěšenou sociální a ekonomickou situaci. Propast mezi chudými a bohatými Rusy je stále velká. Západní sankce jsou v tom nevinně, ruská ekonomika přešlapuje na místě.

Silný vůdce

Putin do svého čtvrtého funkčního období vstupuje jako silný vůdce. Jeho působení na prezidentském postu schvaluje přes 80 procent Rusů. Sílu chce hlava ruského státu ukázat své zemi i světu. Příprava na to se konala o víkendu, krátce před inaugurací. Zatímco na Puškinově náměstí Putinův režim ukázal sílu obušků, na Rudém náměstí ukázal sílu zbraní.

Podle webu OVD-Info, monitorujícího činnost policie, bylo v Moskvě zadrženo více než 700 lidí. Dalších 900 odpůrců Putinova režimu bylo předvedeno na policejní stanice ve dvaceti ruských městech, kde se rovněž protestovalo.

Hypersonická pěst

Den nato se už po ulicích Moskvy pohybovala vojenská technika. Měla namířeno na hlavní ruské náměstí. Před tribunami zakrývajícími Leninovo mauzoleum se uskutečnily poslední přípravy na tradiční vojenskou přehlídku ke Dni vítězství, který se v Rusku slaví 9. května.

Pro ruského prezidenta to byla možnost ukázat některé zbraně, jimiž pohrozil před pár měsíci v projevu před členy obou parlamentních komor.

zdroj: Jiří Just

Hlavní senzace se odehrála ve vzduchu. Nad Rudým náměstím prolétly dálkové stíhače MiG-31 s hypersonickými raketami Kinžal. Má jít o střelu desetinásobně rychlejší než rychlost zvuku, je údajně nezranitelná proti jakékoliv současné a budoucí protiraketové obraně a její dosah je až dva tisíce kilometrů. Střela konstrukčně vychází z obávané balistické rakety Iskander.

Po dlažbě slavného náměstí následně jel ruský tank T-14 Armata nové generace, jemuž prý nemůže konkurovat žádný tank ve výzbroji armád Severoatlantické aliance. Před zraky staronového prezidenta defilovala chlouba ruského obranného průmyslu: systémy protivzdušné obrany S-400 a Pancir-S.

Rusko celému světu ukázalo své bojové roboty Uran-6 a Uran-9. První jmenovaný slouží k odminování, Uran-9 je regulérní terminátor: Robot je vyzbrojen rychlopalným kanónem a deseti řízenými střelami. 

Na konec přehlídky se na Rudém náměstí ukázaly tři mobilní mezikontinentální rakety Jars, které jsou schopny během letu měnit dráhu, a mohou proto překonat jakoukoliv protiraketovou obranu.

Zdroje:
Vlastní