Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Evropské státy zažívají nezvykle teplý silvestr, v Británii padl teplotní rekord

Evropské státy zažívají nezvykle teplý silvestr, v Británii padl teplotní rekord
Teploty ve Velké Británii na Silvestra pravděpodobně dosáhnou rekordních hodnot (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Řada evropských států dnes zažívá jeden z nejteplejších silvestrovských dnů za posledních mnoho let.

V anglickém Coningsby naměřili dopoledne 15,3 stupně Celsia, což je nejvyšší teplota zaznamenaná v posledním dni v roce v historii Británie, informovala agentura AFP. Ve jihošpanělském městě Granada se očekává až 25 stupňů Celsia, tedy o šest stupňů více, než byl předchozí teplotní rekord z roku 2015. Nezvykle vysoké teploty panují také ve Francii, Německu i Česku.

Podle britské meteorologické služby by dnešní teplotní rekord mohl být nakonec ještě vyšší. Předchozí nejvyšší teplota zaznamenaná během silvestra činila 14,8 stupně Celsia. Meteorologové ji naměřili v roce 2011 v letovisku Colwyn Bay ve Walesu.

Podle francouzské meteorologické služby byl letošní týden mezi Vánoci a silvestrem nejteplejší od roku 1947. Několik teplotních rekordů padlo ve čtvrtek, například v obci Montfort-sur-Argens naměřili téměř 24 stupňů. Některá níže položená lyžařská střediska například v Alsasku musela kvůli vysokým teplotám přerušit provoz, informovala stanice France Bleu. Na Nový rok se v Toulouse očekává až 26 stupňů kvůli proudění teplého vzduchu ze Španělska.

Podle španělské meteorologické služby Aemet dnešní teploty odpovídají zhruba dubnovým průměrům. Ve srovnání s předchozími silvestrovskými dny jsou o pět až deset stupňů vyšší. V Madridu se očekává, že padne teplotní rekord z roku 1979, kdy naměřili 15 stupňů. Nejtepleji má být ale v Granadě a dalších městech na jihu země s teplotami až 25 stupňů. Vysoké teploty, až o 15 stupňů nad dlouhodobým průměrem, se očekávají i na Nový rok.

Mírné teploty mají panovat i dnes v noci, což by mohlo povzbudit silvestrovské oslavy pod širým nebem. Řada španělských regionů ale zavedla opatření, jejichž cílem je omezit oslavy a shromáždění. V Barceloně a celém Katalánsku například platí zákaz nočního vycházení od jedné do šesti hodin ráno.

Po roce se oslavy vrátí na jedno z hlavních náměstí v Madridu - Puerta del Sol. Kapacita náměstí ale bude omezena na 7000 lidí a dodržování pravidel budou kontrolovat i drony. Při demonstracích se přitom na stejném místě schází i desetitisíce lidí. Ve španělských městech budou v ulicích stovky policistů, kteří budou kontrolovat pandemická opatření zavedená regiony i centrální vládou. Ta minulý týden obnovila povinnost nosit roušky i ve venkovních prostorách.

V Česku je letošní silvestr nejteplejším za skoro 90 let. V Děčíně a Českých Budějovicích bylo 15,3 stupně, nejvíce v zemi od roku 1935.

Zdroje: