Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Braňte Kim Čong-una vlastními životy, vyzvala dnes KLDR svou milionovou armádu

Braňte Kim Čong-una vlastními životy, vyzvala dnes KLDR svou milionovou armádu
Kim v pondělí zahájil plenární zasedání ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce (KSP), jehož cílem je vyhodnotit minulé projekty a stanovit strategie pro následující rok | zdroj: Profimedia

Severní Korea dnes vyzvala svých zhruba 1,2 milionu vojáků, aby se sjednotili za vůdcem Kim Čong-unem a bránili ho vlastními životy.

Informovala o tom agentura AP. Výzva zazněla u příležitosti oslav desátého výročí nástupu Kim Čong-una k moci, což bylo spojeno s převzetím funkce vrchního velitele severokorejské armády.

KLDR nyní pořádá klíčovou několikadenní politickou konferenci. Předpokládá se, že na ní činitelé budou probírat, jak se vypořádat s problémy, které přinesla pandemie, a s patovou situací, do níž se dostala diplomacie se Spojenými státy.

V dlouhém úvodníku hlavní severokorejský list Rodong sinmun napsal, že se musejí severokorejští vojenští velitelé a vojáci stát „neproniknutelnou pevností a neprůstřelnou zdí oddaně chránící Kima vlastními životy“.

List rovněž vyzývá k vybudování modernější a vyspělejší armády, která poslouží jako „spolehlivý strážce našeho státu a lidu“.

Severní Korea už v minulých týdnech zveřejnila několik podobných, propagandistických výzev, podle nichž se má lid v těchto nelehkých časech sjednotit pod Kimovým vedením. Někteří analytici uvádějí, že se Kim nyní potýká s nejtěžšími okamžiky své desetileté vlády, a to kvůli pandemii, sankcím OSN a vlastním chybám při vedení státního hospodářství.

Kim v pondělí zahájil plenární zasedání ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce (KSP), jehož cílem je vyhodnotit minulé projekty a stanovit strategie pro následující rok. O konkrétních bodech jednání zatím severokorejské státní sdělovací prostředky neinformovaly, uvedly jen, že Kim stanovil strategii rozvoje venkova a že účastníci zasedání jednali o rozpočtu a další agendě na příští rok.

Zdroje: