Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Europoslanec Zahradil čelí vyšetřování kvůli čínskému sponzoringu

Europoslanec Zahradil čelí vyšetřování kvůli čínskému sponzoringu
Europoslanec Jan Zahradil čelí v Evropském parlamentu problémům v souvislosti s poslaneckou skupinou přátelství Evropské unie a Číny, v jejímž čele donedávna stál | zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Český europoslanec Jan Zahradil čelí v Evropském parlamentu problémům v souvislosti s poslaneckou skupinou přátelství Evropské unie a Číny, v jejímž čele donedávna stál.

Evropský parlament začal podle nizozemského webu Follow the Money vyšetřovat, zda Zahradil neporušil parlamentní pravidla tím, že údajně neinformoval o sponzorském daru čínského zastoupení při EU. Sám Zahradil v sarkastickém komentáři na twitteru připustil, že parlament vyšetřuje platbu za občerstvení na jedné z akcí skupiny.

Zahradil předsedal neformálnímu klubu europoslanců přátelských vůči Číně. Jenže pak server Politico informoval o bezpečnostních obavách okolo této skupiny. Zahradil byl v čele skupiny, v níž někteří kritičtí europoslanečtí kolegové viděli nástroj čínského politického lobbingu, od podzimu 2019. V loňském roce čelil podle bruselského webu Politico podezřením, že jako místopředseda vlivného výboru pro mezinárodní obchod může například zprostředkovat Číně přístup k citlivým dokumentům souvisejícím s vyjednáváními o vzájemné investiční dohodě. Český politik loni v listopadu všechna podobná tvrzení odmítl.

Kvůli jedné z akcí neformálního uskupení se však nyní stal předmětem parlamentního vyšetřování. Jeden z činitelů EP zmíněnému webu na základě pravidel o povinném poskytování informací uvedl, že předseda parlamentu David Sassoli pověřil zvláštní parlamentní výbor vyšetřením „možného porušení povinnosti poslanců deklarovat jakoukoli podporu získanou v souvislosti s činností skupiny přátelství EU a Číny“. Podle dostupných informací je problematická akce z podzimu 2019, v níž Zahradil jako nový šéf skupiny lákal zájemce o podporu skupiny na „šampaňské a chlebíčky“.

„Původ čínských chlebíčků na recepci je třeba řádně vyšetřit! Bohužel chlebíčky samy již vypovídat nemohou, snědli jsme je. Oznámil jsem to i předsedovi EP Sassolimu,“ komentoval ve středu večer na twitteru zprávu o vyšetřování Zahradil. Na žádost ČTK o podrobnější vyjádření zatím nereagoval.

Pokud by výbor zjistil, že Zahradil skutečně porušil parlamentní pravidla vyžadující transparentní oznamování sponzorských darů, má Sassoli několik možností, jak jej potrestat. Může věc uzavřít pokáráním, odebrat mu poslanecké náhrady až na jeden měsíc, zakázat účast v poslaneckých delegacích nebo jej až na rok zbavit přístupu k tajným informacím.

Spor o čínský sponzoring následuje po dlouhodobých obavách z toho, jakou roli by mohla mít poslanecká skupina přátelství EU a Číny, která podporovala přátelské vztahy s Pekingem na půdě Evropského parlamentu a byla kritiky nahlížená jako nástroj čínské propagandy, píše server Politico.

Zdroje: