Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Ekologové: Ministerstvo průmyslu tvrdí, že s námi spolupracuje na plánu obnovy, není to pravda

Ekologové: Ministerstvo průmyslu tvrdí, že s námi spolupracuje na plánu obnovy, není to pravda
Zástupci ekologických organizací kritizují, že je ministerstvo průmyslu uvedlo jako spolupracovníky na přípravě Národního plánu obnovy, resort s nimi přitom nejedná | zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Zástupci ekologických organizací kritizují, že je ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvedlo jako spolupracovníky na přípravě Národního plánu obnovy (NPO). Podle ekologů to není pravda a resort s nimi nejedná.

V dopisu adresovaném ministru průmyslu a obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi, který má ČTK k dispozici, žádají stažení názvů Zeleného kruhu a Hnutí Duha ze zmíněného seznamu. Zároveň chtějí vznik platformy pro monitoring plánu obnovy. Vyjádření ministerstva ČTK shání. Signatáři dopisu jsou ředitel asociace ekologických organizací Zelený kruh Daniel Vondrouš a ředitelka Hnutí Duha Anna Kárníková.

V dopisu stojí, že tvrzení o spolupráci neodpovídá skutečnosti. „Naši zástupci sice vznesli připomínky na kulatém stole na podzim 2021 a připomínky jsme poslali také písemně vašemu ministerstvu. V odpovědi z ministerstva nebyly ovšem připomínky řádně vypořádány a k vypořádání nedošlo ani jiným způsobem,“ uvádí dopis.

Ekologové kritizují, že ministerstvo nevládním organizacím neposkytlo ani aktuální verzi dokumentu. „K uvedení jmen našich organizací navíc došlo bez našeho souhlasu a vědomí. Dovolujeme si Vás proto požádat, abyste tuto situaci napravil a jména našich organizací z tohoto seznamu vypustil,“ žádají.

Podle ekologů je třeba vytvořit stálou platformu pro přípravu a monitoring Národního plánu obnovy a poskytnout v ní ekologickým organizacím prostor. „Takové stálé platformy jsou u podobných finančních nástrojů (Modernizační fond, Fond pro spravedlivou transformaci) standardem a NPO je jediný, který ji dosud nemá,“ stojí v závěru dopisu.

Národní plán obnovy má být podkladem pro čerpání zhruba 172 miliard korun z nového fondu Evropské unie na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Plán je rozdělen do několika oblastí. Velká část financí je určena na digitalizaci. Další peníze mají mířit třeba na fixní infrastrukturu, do vědy, výzkumu, vzdělávání, zdravotní prevence a obnovitelných zdrojů energie. Evropská komise stanovila jako nejzazší termín předložení plánu konec dubna.

Zástupci ekologických organizací a někteří akademici v březnu také zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi v němž žádají, aby šlo z Národního plánu obnovy více peněz na obnovu krajiny. Podle signatářů se s těmito typy projektů v dřívějším návrhu počítalo jen okrajově. Iniciátoři chtěli, aby byly do projednávané verze plánu zařazeny investice, které budou mít výrazný pozitivní dopad na problémy se suchem, schopnost krajiny zadržet vodu a klesající biodiverzitu.

Zdroje: