Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Do boje o magistrát vstupuje nové politické hnutí, slibuje ušetřit sedm miliard korun ročně

Do boje o magistrát vstupuje nové politické hnutí, slibuje ušetřit sedm miliard korun ročně
Zleva: Karel Fischer, Petra Venturová a Zbyněk Passer | zdroj: tisková zpráva

Nové politické hnutí s názvem PRO PRAHU spolu se svým volebním mottem „Milujeme Prahu“ bylo představeno na tiskové konferenci, která proběhla v úterý 6. května v hotelu Jalta na Václavském náměstí. Hnutí, za kterým stojí řada úspěšných pražských komunálních politiků včetně 11 starostů pražských městských částí, představila předsedkyně hnutí Petra Venturová, která je starostkou městské části Praha-Šeberov.

Volebním lídrem hnutí PRO PRAHU pro volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy je pak starosta městské části Praha-Koloděje Zbyněk Passer. Ten se nechal slyšet, že už nyní ví, jak ročně Praze uspořit na fungování městských společností 7 miliard korun. PRO PRAHU se profiluje jako jediné celopražské politické uskupení. Hybnou silou členské základny jsou zejména starostové a místostarostové městských částí, kterých je mezi členy momentálně 16, a kteří dlouhodobě cítí ze strany magistrátu nedostatek komunikace a zájmu o problémy běžných občanů. K tomu předsedkyně hnutí dodala: "Vedení magistrátu přestalo být partnerem pro městské části, jejich vedení a obyvatele. Rozhodli jsme se proto kandidovat i do Zastupitelstva hlavního města Prahy a spravovat nejen městské části, ale svoje zkušenosti a odbornost přenést i do řízení Prahy."

Kromě starostů jsou členy hnutí také odborníci na problematiku spojenou s řízením hlavního města. Ti podle slov Zbyňka Passera utvořili 11 pracovních skupin a během devíti měsíců velmi podrobně analyzovali všechny oblasti správy a řízení města. Výsledkem bylo nalezení možných úspor, ke kterým se volební lídr vyjádřil takto: "Například už teď víme, jak změnami hospodaření městských firem ročně ušetřit až 7 miliard korun. To je naprosto zásadní zjištění ve chvíli, kdy v Praze vrcholí demografická křivka a hlavní město dává kvůli nedostatku financí na všechny základní školy na jeho území pouze 200 milionů korun ročně."

Ve své politické činnosti by se členové hnutí rádi zaměřili na konkrétní řešení nejpalčivějších každodenních problémů Pražanů. Ty předsedkyně Petra Venturová pojmenovala následovně: "Naší ambicí je řešit skutečné problémy obyvatel Prahy. Dobře víme, že v Praze je zoufalý nedostatek míst ve školkách, není kde zaparkovat a noční jízda tramvají je často životu nebezpečným zážitkem." Svého cíle chtějí dosáhnout pomocí vyšší decentralizace moci, což vysvětlila Petra Venturová takto: "Naší snahou bude vrátit pravomoci městským částem, protože jejich představitelé se s občany a jejich problémy setkávají denně a tím pádem jejich potřeby znají mnohem lépe, než vedení pražského magistrátu. Chceme přenést rozhodování co nejblíže lidem a určit přímou zodpovědnost politiků za jejich rozhodnutí."

V současné době má hnutí PRO PRAHU zastoupeni ve více než 40 městských částech z 57, místní organizace je založena ve 34 z nich a cílem je dosáhnout rozšíření až na 45 místních organizací. I díky tomu má tak hnutí PRO PRAHU hned od svého startu jednu z nejsilnějších základen podporovatelů v Praze.

V průběhu tiskové konference byl spuštěn nový web hnutí na adrese www.proprahu.cz a současně bylo představeno jeho logo, s nímž byla veřejnost seznamována v průběhu několika předcházejících týdnů prostřednictvím guerillové kampaně.