Chudých Čechů ubývá. Přesto jich příjmově strádá téměř milion

AKTUALITA - Aktuality autor: von

V Česku bylo v loňském roce zhruba 970 tisíc obyvatel pod hranicí příjmové chudoby. Oproti roku 2016 je to o 50 tisíc méně, vyplývá to z výsledků průzkumu životních podmínek Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zlepšení české životní úrovně potvrdil i úbytek lidí, kteří trpí materiálním nedostatkem. Z předchozího půl milionu jejich počet klesl na téměř 390 tisíc.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia

Statistici u chudoby a sociálního vyloučení sledují tři kategorie - příjmovou chudobu, materiální deprivaci a také práci. Člověk se ocitne v příjmové chudobě, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Částku za loňský rok ČSÚ zatím neuvedl. V roce 2016 pro jednotlivce činila 10 691 korun. Minulý rok ale výdělky rostly, vyšší proto proti předloňsku bude i hranice chudoby.

Podle ČSÚ se podíl osob, které ohrožuje příjmová chudoba, podle předběžných údajů loni dostal na 9,2 procenta. Proti roku 2016 tak poklesl z 9,7 procenta. V přepočtu předloni příjmová chudoba hrozila asi 1,02 milionu obyvatel Česka, loni pak kolem 970 tisíc.

Při takzvané materiální deprivaci, tedy nedostatku, si lidé nemohou dovolit nejméně čtyři z devíti položek, jako je telefon, pračka, televize či auto. Nemohou jednou ročně vyrazit na týdenní dovolenou, nezvládnou mimořádný výdaj 10 200 korun, nedokážou pravidelně hradit nájem nebo si dát obden maso.

ČR patří mezi evropské premianty

"Předběžný odhad počtu osob žijících v materiálně deprivovaných domácnostech výrazně poklesl, meziročně o více než 110.000 osob. Míra materiální deprivace se tak v roce 2017 snížila oproti předchozímu roku o 1,1 procentního bodu na 3,7 procenta," upřesnila mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

Celková míra ohrožení příjmovou chudobou a sociálním vyloučením loni proti roku 2016 klesla z 13,3 na 12,3 procenta. V přepočtu se to tak týkalo minulý rok asi 1,3 milionu lidí, předloni pak asi 1,4 milionu. "Česko se tak stále řadí mezi evropské země s nejnižší úrovní tohoto ukazatele (příjmové chudoby a sociálního vyloučení)," uvedla Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Statistici zkoumají situaci v Česku každý rok. Údaje za letošek začnou sbírat 3. února. Budou zjišťovat stav ve více než 11 tisíc rodinách. Akce skončí 27. května. Průzkum se koná i v dalších státech, odborníci tak mají k dispozici srovnatelná data z 34 evropských zemí. Konečné výsledky za rok 2017 bude mít ČSÚ v dubnu. Zveřejní je pak na tiskové konferenci.

Tagy: Česko chudoba peníze domácí Český statistický úřad životní úroveň

Zdroje: ČTK