Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Bývalý velvyslanec v Česku Perebyjnis se stal náměstkem šéfa ukrajinské diplomacie

Bývalý velvyslanec v Česku Perebyjnis se stal náměstkem šéfa ukrajinské diplomacie
Jevhen Perebyjnis | zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Ukrajinská vláda na dnešním zasedání jmenovala bývalého velvyslance v Česku Jevhena Perebyjnise náměstkem ministra zahraničí, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření představitele vlády v parlamentu Tarase Melnyčuka. Deník dodal, že podle německých médií se o tuto funkci ucházel také odvolaný ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk.

Melnyk, který byl ostrým kritikem německé vlády, v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě se pak od jeho výroků distancovalo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal velvyslance z několika zemí, včetně Perebyjnise a Melnyka, 9. července. Odvoláni byli také velvyslanci z Maďarska, Norska a Indie. Perebyjnis vedl zastupitelský úřad v Praze od roku 2017, přičemž velvyslanci se obvykle vracejí do vlasti po čtyřech letech, poznamenala Ukrajinska pravda. Dodala, že nástupcem nynějšího českého velvyslance v Kyjevě se nejspíše nestane „favorit českého prezidenta Miloše Zemana Petr Pirunčík“, kterého navrhla minulá vláda.

Perebyjnis dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady.

Zdroje: