Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Biden si stojí za prohlášením, že Rusko páchá na Ukrajině genocidu

Biden si stojí za prohlášením, že Rusko páchá na Ukrajině genocidu
O tom, zda jednání ruských sil na Ukrajině odpovídá mezinárodní definici genocidy, budou podle Bidena muset rozhodnout právníci | zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že si stojí za tvrzením, že Rusko páchá na Ukrajině genocidu.

Ruského prezidenta Vladimira Putina přitom obvinil, že se snaží „zničit myšlenku, že je možné být Ukrajincem“. Informuje o tom agentura AP. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Bidenova slova na twitteru ocenil s tím, že je důležité věci „označovat pravými jmény“.

Sdělení šéfa Bílého domu přišlo několik hodin poté, co termín genocida použil v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině v projevu ve státě Iowa, kde představoval kroky své administrativy, jejichž cílem je zastavit rostoucí náklady na pohonné hmoty v důsledku války. Krátce před odletem z Iowy do Washingtonu Biden řekl, že si stojí za tvrzením, že Putin páchá proti Ukrajině genocidu.

„Ano, označil jsem to za genocidu,“ řekl americký prezident novinářům. „Je čím dál jasnější, že se Putin snaží zničit myšlenku, že je vůbec možné být Ukrajincem,“ pokračoval.

O tom, zda jednání ruských sil na Ukrajině odpovídá mezinárodní definici genocidy, budou podle Bidena muset rozhodnout právníci. „Podle mě to tak ale určitě vypadá,“ řekl americký prezident. „Objevují se další důkazy o strašných věcech, které Rusové na Ukrajině provedli, a my se budeme o té devastaci dozvídat jen stále více a více a necháme právníky, aby rozhodli na mezinárodní úrovni, zda to lze kvalifikovat jako genocidu,“ dodal.

Nazývat věci pravými jmény 

Ukrajinský prezident Zelenskyj Bidenovo vyjádření ocenil, poděkoval Spojeným státům za dosud poskytnutou pomoc a uvedl, že Ukrajina potřebuje další zbraně. „Skutečná slova skutečného lídra,“ uvedl Zelenskyj na twitteru. „Nazývat věci pravými jmény je nezbytné, abychom se postavili zlu. Jsme vděčni za dosud poskytnutou americkou pomoc a naléhavě potřebujeme další těžké zbraně, abychom zabránili dalším ruským zvěrstvům,“ dodal.

Biden v úterý podle světových agentur v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině termín genocida použil poprvé. „Rozpočet vaší rodiny, možnost natankovat, nic z toho by nemělo záviset na diktátorovi, který vyhlašuje válku a páchá genocidu na druhém konci světa,“ řekl prezident v projevu v Iowě s odkazem na Putina.

Bidenova administrativa neoznámila nové postihy proti Rusku nebo další pomoc Ukrajině poté, co prezident v souvislosti s ruskou invazí použil tato slova.

Ještě minulý týden Biden řekl, že se nedomnívá, že by se ruské síly na Ukrajině dopouštěly genocidy, ale uvedl, že se jedná o „válečné zločiny“, píše AP.

Biden koncem března při návštěvě Varšavy na adresu Putina řekl: „Proboha, tenhle muž nemůže zůstat dál u moci.“

Posléze Bílý dům vysvětloval, že tím Biden nevyzýval ke změně režimu v Rusku a k odchodu Putina, ale k tomu, že je potřeba, aby Putin ztratil moc nad ukrajinským územím i v širším regionu. „Vyjádřil jsem morální rozhořčení, které jsem vůči tomuto muži cítil. Nevyjadřoval jsem změnu politiky,“ upřesnil Biden o několik dní později.

Zdroje: