Dnes je úterý 23. července 2024., Svátek má Libor
Počasí dnes 16°C Oblačno

Aktualizováno: Nehammer: Rozhovor s Putinem byl přímý a tvrdý, nebyla to žádná přátelská návštěva

Aktualizováno: Nehammer: Rozhovor s Putinem byl přímý a tvrdý, nebyla to žádná přátelská návštěva
Kancléř Karl Nehammer připustil, že se jedná o „riskantní misi“, ale může poskytnout možnost vytvořit „most pro jednání“ | zdroj: Profimedia

Rakouský kancléř Karl Nehammer označil svůj dnešní rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem za „velmi přímý, otevřený a tvrdý“.

(AKTUALIZOVÁNO, 18:19) „Nebyla to žádná přátelská návštěva,“ dodal podle rakouské tiskové agentury APA po schůzce se šéfem Kremlu. Šlo o první osobní setkání vedoucího představitele jedné z členských zemí Evropské unie s Putinem od zahájení ruské agrese na Ukrajině, která na prezidentův rozkaz začala 24. února. Schůzka se konala v Putinově rezidenci v Moskevské oblasti v obci Novo-Ogarjovo.

Podrobnosti o jednání zatím nejsou známé. Nicméně Nehammer měl v úmyslu hovořit o válce na Ukrajině, a to podle APA včetně válečných zločinech spáchaných během ruské agrese.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že na závěr jednání, konaného na žádost rakouské strany za zavřenými dveřmi, se nepočítá s prohlášeními. Nicméně Nehammer podle zdroje agentury TASS plánuje učinit prohlášení pro mezinárodní média prostřednictvím videospojení z rakouské ambasády v Moskvě.

Nehammer před cestou do Ruska, která se setkala v některých unijních zemích i v Rakousku s kritikou, ujistil, že nehodlá být při setkání vůči Putinovi „morálně neutrální“. Připustil, že se jedná o „riskantní misi“, která ale může poskytnout možnost vytvořit „most pro jednání“.

Za kancléře se dnes postavil šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg se slovy, že je dobré Putinovi osobně připomenout, že válku prohrál. Setkání svého rakouského protějšku s Putinem podle agentury Reuters uvítal německý kancléř Olaf Scholz s odůvodněním, že podporuje jakékoli diplomatické snahy o ukončení války na Ukrajině.

Peskov podle agentury TASS po zahájení rozhovoru potvrdil, že hlavním tématem bude „stav věcí kolem Ukrajiny, ale na druhé straně i otázky související s dodávkami plynu“. „Nelze vyloučit ani tuto diskusi, protože toto téma je pro rakouskou stranu velmi, velmi aktuální,“ poznamenal kremelský mluvčí.

Evropská unie nyní diskutuje o tom, zda mezi sankce přijímané vůči Rusku kvůli agresi na Ukrajině zařadit embargo na dovoz ruského plynu a ropy. Jednotný názor na to však v EU nepanuje. Mezi země, které se tohoto kroku obávají, patří i Rakousko.

(16:38, původní zpráva) O válce na Ukrajině chce rakouský kancléř Karl Nehammer hovořit při schůzce, k níž se dnes odpoledne sešel u Moskvy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle rakouské tiskové agentury APA má přitom v úmyslu mluvit i o válečných zločinech spáchaných během ruské agrese. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se po rozhovoru nepočítá s prohlášeními pro média.

Jde o první osobní setkání vedoucího představitele jedné z členských zemí Evropské unie se šéfem Kremlu po zahájení ruské války na Ukrajině, kterou Putin zahájil 24. února.

Schůzka se odehrává v Putinově rezidenci v Moskevské oblasti v obci Novo-Ogarjovo. Její zahájení potvrdili podle agentur APA a TASS jak Nehammerův, tak Putinův mluvčí. Nehammer před cestou do Moskvy, která se setkala v některých unijních zemích i v Rakousku s kritikou, ujistil, že nehodlá být při setkání vůči Putinovi „morálně neutrální“. Připustil, že se jedná o „riskantní misi“, ale může poskytnout možnost vytvořit „most pro jednání“.

Peskov podle agentury TASS po zahájení rozhovoru potvrdil, že hlavním tématem bude „stav věcí kolem Ukrajiny, ale z druhé strany i otázky plynu“.

Zdroje: