Barmští katolící požádali papeže, aby mlčel o Rohinzích, bojí se armády

AKTUALITA - Aktuality autor: vac

Papež František dnes oficiálně ukončil návštěvu Barmy a pokračuje ve svém putování po Asii v Bangladéši. Zde se bude výrazně věnovat tématu Rohingů, kteří do země prchají před pronásledováním a násilím právě ze sousední Barmy, během jejíž návštěvy se papež na žádost místních katolických duchovní k tématu přímo nevyjadřoval.

Přílet papeže Františka do Bangladéše

Přílet papeže Františka do Bangladéše,zdroj: Profimedia.cz

Papež František dnes ukončil historickou návštěvu buddhistické Barmy, na pronásledování příslušníků místního muslimského etnika Rohingů ale během ní poukázal pouze nepřímo. V projevech vyzýval k respektování práv všech etnických skupin v zemi a prohlásil, že je třeba vést náboženský dialog.

Téma uprchlické krize, během níž uteklo před násilím na severu Barmy do sousedního Bangladéše za poslední měsíce přes 620 tisíc Rohingů, bude také ústřední součástí papežovy návštěvy Bangladéše, kam dnes přicestoval.

O to, aby veřejně nezmiňoval termín Rohingové, který je buddhistickou většinou v Barmě zapovězen, papeže předem požádali barmští katoličtí duchovní. Měli obavy, že by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády. Papežovy výzvy na podporu spravedlnosti, lidských správ a respektu ke všem ale byly obecně vnímány ve vztahu k Rohingům, uvedla agentura Reuters.

Papežův mluvčí Greg Burke ve středu hlavu katolické církve hájil a zdůraznil, že jeho morální autorita tím neutrpěla a že pouhá papežova přítomnost v zemi přilákala pozornost k tamní uprchlické krizi.

Osud rohingských bratří

Závěrečná tisková konference v Rangúnu ale podle Reuters jen ukázala, jak problematickou otázku téma Rohingů pro papeže představovalo. Mluvčí Burke řekl, že papežovo rozhodnutí nemluvit o Rohinzích nijak nesnižuje váhu jeho dřívějších výroků. Papež letos v létě otevřeně vyjádřil obavy o "osud rohingských bratří" a poukázal na jejich utrpení.

Papež dnes návštěvu Barmy ukončil mší, kterou sloužil pro mladé katolické věřící v katedrále v centru největšího barmského města Rangún. Pak odletěl do bangladéšské metropole Dháky, kde se má v pátek sejít i s rohingskými uprchlíky.

Bangladéš, kde papež setrvá do soboty, doufá, že návštěva hlavy katolické církve pomůže zvýšit tlak na mezinárodní společenství a najít trvalé řešení rohingské otázky. Papež nemá v plánu podívat se do uprchlických táborů, kde Rohingové žijí, ale sejde se s nimi v pátek v rámci mezináboženského setkání v Dháce.

František zklamal

Významný bangladéšský list The Daily Star v dnešním úvodníku napsal, že je "trochu zklamán" tím, že papež o krizi otevřeně v Barmě nemluvil. "Vzhledem k tomu, že papež František je znám jako obhájce utlačovaných, doufáme, že bude otevřeně kritizovat pokračující pronásledování Rohingů během své velmi významné návštěvy naší země," dodal list.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Barmská armáda uvádí, že operaci proti Rohingům zahájila po útocích rohingských povstalců na bezpečnostní stanoviště v Arakanském státě z 25. srpna a že se žádných krutostí nedopouští.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raád Husajn ale v září zdůraznil, že vojenské operace - provázené podle svědků zabíjením, mučením a znásilňováním civilistů a vypalováním rohingských vesnic - jsou nepřiměřenou reakcí na povstalecké útoky a představují ukázkový příklad etnické čistky.

Tagy: Barma katolická církev papež František lidská práva víra a náboženství terorismus a násilí rasismus a diskriminace zahraniční diktatury a neliberální demokracie Rohin

Zdroje: ČTK