V Barmě zemřelo kvůli násilí už přes 1000 lidí, varuje OSN

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Převážně muslimští Rohingové patří mezi více než tisíc obětí násilností, které vypukly na severovýchodě Barmy. Informovala o tom zvláštní velvyslankyně OSN. Podle odhadů opustilo své domovy už více než 270 tisíc Rohingů, kteří uprchli do sousední Bangladéše.

Násilnosti v Barmě vyhnaly ze země přes 270 tisíc muslimských Rohingů

Násilnosti v Barmě vyhnaly ze země přes 270 tisíc muslimských Rohingů,zdroj: Profimedia

"Je možné, že bylo zabito už přes tisíc lidí," prohlásila zvláštní vyslankyně OSN pro Barmu I Jang-i. Její odhad je přitom více než dvakrát vyšší než čísla, jež předkládá barmská vláda. "Do konfliktu jsou sice zapojeny dvě strany, ale oběti pocházejí hlavně z populace Rohingů," dodala zvláštní vyslankyně OSN.

Nová vlna násilí se v Arakanském státě rozpoutala 25. srpna, kdy povstalci z řad Rohingů zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Vivian Tanová dnes na brífinku informovala, že v uprchlických táborech v příhraničních oblastech Bangladéše už není pro nové rohingské uprchlíky místo, a tak přebývají v improvizovaných přístřeších, které si staví u silnic i jinde. "Většina z nich jsou ženy, včetně matek s novorozeňaty, rodiny s dětmi. Jsou ve špatném stavu, na pokraji vyčerpání, sužuje je hlad a nutně se potřebují někam uchýlit," dodala mluvčí.

Skok ze čtvrtečního odhadu počtu uprchlíků (164 tisíc) vysvětlila tím, že agentura OSN pro uprchlíky narazila v příhraničních oblastech na další skupiny běženců, o kterých doposud nevěděla.

Barmská armáda uvádí, že během střetů zemřelo 430 osob, z toho 15 členů bezpečnostních sil.

Vyjádření barmské vůdkyně, nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, podle níž vláda brání všechny obyvatele barmského Arakanského státu "nejlepším možným způsobem", označila mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International za hanebné.

Muslimští Rohingové čelí v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

Tagy: zahraničí Barma Bangladéš Rohingyové terorismus a násilí

Zdroje: ČTK