Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Auto jako zbraň a fušeři, kteří se snaží vytvořit z islámu kult smrti

Auto jako zbraň a fušeři, kteří se snaží vytvořit z islámu kult smrti
Fontána se španělskou vlajkou v Záhřebu na památku obětí atentátů ve Španělsku | zdroj: Profimedia

Teroristé, kteří rozsévali smrt v Katalánsku, nebyli žádní Terminátoři. Naštěstí. Jinak by bilance jejich útoků byla mnohem tragičtější.

Španělsko má za sebou nejkrvavější atentát od bombových útoků na příměstské vlaky v Madridu před třinácti lety. Tehdy zahynulo 191 lidí. Ve čtvrtek v Barceloně a v Cambrils zavraždili fanatici 14 lidí (dalších 14 zůstává v kritickém stavu).

V roce 2004 byly útoky sofistikované a dobře naplánované. Provedli je vycvičení a technicky zdatní islamisté. Tentokrát zaútočila parta nezkušených a nevycvičených marockých trotlů.

Španělsko tak mělo štěstí v neštěstí. Bilance útoku mohla být mnohem horší.

Zpackaný útok

Teroristéměli v plánu najet do lidí na rušném bulváru La Rambla v Barceloně nákladním autem napakovaným výbušninami. Jenže nebyli schopni sehnat řidičský průkaz na nákladní auto, aby si je mohli půjčit. Navíc jim ve středu vybuchly plynové lahve, ze kterých vyráběli nálože.

Když policie začala explozi vyšetřovat, tak už nemohli nic odkládat. Jejich dopadení bylo otázkou času.

A tak se fanatici, kteří se snaží z islámu vytvořit kult smrti, spokojili s dodávkou a limuzínou, v nichž ve čtvrtek a v noci na pátek v Barceloně a v Cambrils najížděli do lidí. O jejich bojových schopnostech vypovídá i to, že čtyři z nich na místě během několika vteřin postřílel jediný policista.

Takže zpackaný útok. Zemí na Pyrenejském poloostrově však otřásl. I proto, že jeho dějištěm byla Barcelona. "Teroristé si vybrali katalánskou metropoli, která představuje ducha otevřeného, demokratického a pluralitního prostoru. Je přesně tím, co se radikálové snaží zničit," poznamenal deník El País.

Nejen Španělsku, ale i Evropě atentátníci připomněli, jak je zranitelná.

Auto jako zbraň

To, co teroristé v katalánském městě předvedli, se dá nazvat technicky jednoduchým (low-tech) útokem. Byl na hony vzdálený jak zmíněnému atentátu v Madridu, tak největšímu útoku islamistů – okázalému koordinovanému úderu 11. září 2011. Tehdy komanda Al-Káidy čtyřmi unesenými boeingy zabila 2977 lidí a jeden ze symbolů Ameriky – věže Dvojčat – přeměnila na doutnající hromadu sutin.

Zatímco útok 11. září vyšel strůjce (Usámu bin Ládina, zakladatele, vůdce a financiéra Al-Káidy) na půl milionu dolarů, nízkonákladová akce Maročanů v Katalánsku byla prakticky zadarmo. Její dopad pochopitelně není zdaleka tak ničivý. Je to však jednoduchý typ akce, kterou mohou pobláznění souvěrci, na rozdíl od atentátů 11. září, snadno zopakovat.

El País píše, že jen ve Španělsku eviduje policie kolem tisíce radikálních vyznavačů islámů, kteří mají nebo měli kontakty s Islámským státem. Sedm stovek z nich je vyšetřováno nebo trestně stíháno a jen několik desítek jich dřepí v cele.

"Nesmíme zapomínat, že Barcelona s Ceutou, Madridem a Melillou patří do skupiny měst, kde mají radikální salafisté (vyznavači fundamentalistické formy islámu, kteří se snaží nastolit teokratickou diktaturu) nejvíce následovníků, a to ze Španělska i ze zahraničí," připomíná deník El Mundo.

Špatné příklady táhnou

Auto může být účinná zbraň. O tom se můžete každodenně přesvědčit na českých silnicích, kde je tak používají tisíce řidičů. Co teprve, když se dostane do rukou náboženských fanatiků!

Chodce od aut nelze stoprocentně oddělit. Bjørn Lomborg, ředitel Kodaňského centra pro konsenzus, upozorňuje, že investice do ochrany rizikových míst mnohdy nebývají rentabilní a účinná. "Tato opatření teroristy jen odkloní na jiné cíle," upozorňuje Lomborg v časopise NATO Review. 

Přesto je těžké pochopit, že promenádu La Rambla, klíčovou turistickou destinaci Barcelony, nechránily betonové sloupky nebo bloky bránící ve vjezdu aut. Po útocích v Nice, Berlíně, Londýně, a ve Stockholmu, kde teroristé ve jménu Alláha vraždili náhodné kolemjdoucí auty, to je alarmující nedbalost.

Primitivní útoky, jaký byl ten v Barceloně, bývají inspirativní až nakažlivé. Zejména proto, že je dokáže provést kdejaký primitiv. Auto si pořídíte rychle za pár šupů v půjčovně. Stačí k tomu kreditka a pas. Anebo ho prostě můžete ukrást. Málo zručný teroristé tak nemusí shánět chemikálie a lopotit se s výrobou bomby, anebo shánět na černém trhu střelné zbraně. 

Někdy ani nemusíte mít auto. Stačí vytáhnout nůž a bodat, jak to udělal mladý Maročan ve finském Turku – jen několik hodiny po útoku krajanů a souvěrců v Katalánsku.

Nejen dobré, i špatné příklady táhnou.

Zdroje:
Vlastní