ANO nám půjde na ruku, píší Rusové. Slibují si tlak na zrušení sankcí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 10. 2017 14:23) - Aktuality autor: šar

O zesílení tlaku na zrušení protiruských sankcí a o komplikacích ve vztahu České republiky s Evropskou unií spekulují ruské komentáře k vítězství hnutí ANO v tuzemských parlamentních volbách. 

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek,zdroj: Profimedia.cz

Podle listu Kommersant bude vláda Andreje Babiše spolupracovat s vedením východoevropských zemí nespokojených s politikou Bruselu. Server Vesti napsal, že po českých volbách "zavládl mezi evropskými činiteli v Bruselu znovu smutek".

Kommersant upozorňuje, že v programu ANO se hovoří o snaze vypracovat novou strategii vztahů s Ruskem s cílem upevnit bezpečnostní architekturu v Evropě a přispět k rozvoji česko-ruských styků.

"Od roku 2014 vůdce ANO prohlašoval, že sankce vůči Moskvě jsou neúčinné, a letos v říjnu podpořil názor prezidenta Miloše Zemana, který navrhl uznat připojení Krymu (k Rusku) a vyplatit Ukrajině kompenzaci," uvádí Kommersant. Kvůli výrokům o Rusku podle něj česká sociální demokracie Babiše nepodporuje.

I Rossijskaja gazeta připomíná, že Babiš nejednou hovořil o nezbytnosti "ukončit sankční válku s Ruskem". Jeho hnutí ANO označuje za "centristické s prvky populismu".

Rozčarování českých občanů s politikou tradičních politických stran je "očividně spojeno s tím, že ministři odcházející vlády Bohuslava Sobotky byli příliš závislí na Bruselu," uvádí list. "Často to neodpovídalo národním zájmům Česka, nebo jim to přímo škodilo. A Češi jsou velmi citliví na vše, co se týká jejich svrchovanosti," konstatuje se v komentáři.

"Mezi evropskými činiteli v Bruselu zavládl znovu smutek," komentuje výsledky českých voleb server Vesti. Uvádí, že, soudě podle některých Babišových výroků, jeho názory na vztahy s Ruskem a EU jsou identické s míněním prezidenta Zemana: sankce jsou zbytečné, téma Krymu je třeba uzavřít. "Mnohé bude jasné, až si Babiš vybere koaliční partnery," soudí Vesti.

Co bude s migranty? 

Podle ruského serveru Politikus nové rozložení sil v České republice velmi rozčiluje Ukrajinu, protože Babiš je znám svým negativním vztahem k protiruským sankcím. "Rovněž vystupuje s ostrou kritikou diktátu EU a je připraven bojovat proti vnucované migrační krizi tím nejradikálnějším způsobem," zdůrazňuje server.

"V Česku je v dané chvíli velmi mnoho nelegálních ukrajinských migrantů, které nová státní moc vyžene nejdřív. Později přijdou na řadu i legálně zaměstnaní migranti, jejichž kvóty Praha nejednou zvyšovala kvůli Bruselu. Pokud se Babiš odhodlá ke konfrontaci s pohlaváry v EU ohledně migrační otázky, Ukrajinci jako oběti svých vlastních neschopných politiků poletí ze země jako první," praví se v komentáři.

Osud ukrajinských migrantů v Česku zajímá i tamní média. Zajímají se o dopad protipřistěhovaleckých nálad na osud ukrajinských pracovních migrantů. Se znepokojením se komentátoři zamýšlejí právě nad možností koaliční spolupráce vítězného hnutí ANO s proruskými politickými stranami.

Protiimigrační tábor v Evropě značně posílil, což vyvolá nový bolehlav u německé kancléřky Angely Merkelové, uvádí komentář publikovaný na webu ukrajinské zpravodajské televize 24 kanal. Ukrajinských migrantů v Česku se nová situace může týkat jen nepřímo, protože Ukrajinci tam zdaleka nejsou uprchlíky. Nepotřebují bezplatnou sociální pomoc, vydělávají své peníze a jsou značnou částí "českého hospodářského zázraku, který už zemi pět let přináší blahobyt a příjmy".

ČTĚTE TAKÉ: Volič a Babišova kobliha

"Česká vláda spolu s polskou v Bruselu tvrdí, že uprchlíky z islámských zemí Blízkého východu nemůže přijímat proto, že je země plná Ukrajinců. Samozřejmě chytračí, do přeplněnosti má země daleko. Jako argument se to ale může hodit," píše se v komentáři.

Ukrajinským přistěhovalcům se věnuje i komentář státní agentury Ukrinform. Uvádí se v něm, že Andrej Babiš "dosti důsledně" vítá ukrajinskou pracovní migraci.

"V tom se právě projevuje jeho přístup obchodníka: Ukrajinci nám pomohli vytvořit 200 tisíc pracovních míst, co je na tom špatného? Pracují dobře, na čemž máme zájem." Na otázku o protiruských sankcích podle agentury Babiš odpovídá vyhýbavě, ale "anexi Krymu hodnotí správně a události v Donbasu označuje za agresi".

Podle ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise by se neměly výsledky českých voleb dramatizovat. "Budoucí vláda bude pokračovat v podpoře vzájemně výhodných vztahů s Kyjevem a v ukrajinské otázce zůstane v hlavním celoevropském proudu," soudí diplomat. Předpokládá, že budoucí česká politika "neopustí hranice mainstreamu politiky Evropské unie".

Podle ukrajinské informační agentury Liga byla Česká republika mnoho let ve visegrádské skupině vzorem demokracie, "nyní ale její vláda může vytvořit nové riziko pro Evropskou unii i Ukrajinu". I kdyby Babiš dostál svému slibu nevytvářet koalici s proruskými stranami, špatný je už sám fakt, že v zemi s takovými demokratickými tradicemi získá miliardář kontrolu nad vládou, píše se v komentáři.

"Premiérem se teď může stát oligarcha s pochybnou minulostí, kterého obviňují z podvodů. Je to skutečná výzva české demokracii, která může zmizet jen v případě, že Babiš ztratí přístup k moci. Všechny příklady občanské aktivity v Česku - pražské jaro, sametová revoluce, mnohé protesty proti prezidentu Zemanovi stranícímu Kremlu a Číně, vytvoření mnoha protikorupčních nevládních organizací monitorujících investice z evropských fondů - vzbuzují naději, že pokud se Babiš rozhodne zneužít svého postavení k dalšímu obohacení, Češi se proti němu skutečně postaví," konstatuje se v komentáři.

Tagy: Rusko Česko zahraničí Ukrajina domácí Parlamentní volby hnutí Ano protiruské sankce ruská média

Zdroje: ČTK