Historická královská svatba. Albánský princ si bere krásnou herečku

Do albánské metropole Tirana se v sobotu sjedou stovky aristokratů z celého světa. Budou svědky druhé královské svatby v dějinách země. Vnuk posledního krále, princ Leky se ožení a albánskou herečkou Eliou Zahariovou.
Princův dědeček, král Zog I. se v Tiraně v dubnu 1938 oženil s maďarskou hraběnkou Géraldine Apponyiovou de Nagy-Appony a královská svatba byla tím nejhonosnějším, co albánská metropole viděla.
Desetitisíce Albánců slavily v ulicích, přihlížely desítky zahraničních novinářů. Za svědka byl vyslanec italského diktátora Benita Mussoliniho a vůdce nacistického Německa Adolf Hitler poslal novomanželům jako svatební dar mercedes.
O rok později, v dubnu 1939, jednotky fašistické Itálie vtrhly do Albánie a královská rodina prchla do exilu, v němž setrvala desítky let.
O 78 let později se má královská paráda dočkat následování. Organizátoři slibují, že na svatbu se sjedou členové dvou desítek královských rodů a stovka aristokratů z celého světa, ale jména dosud drží v tajnosti, z bezpečnostních důvodů.
Princ Leka se do vlasti předků vrátil v roce 2002 po dětství prožitém v Jižní Africe a následně působil jako poradce při ministerstvu zahraničí a prezidentské kanceláři. V posledních dvou letech se věnoval správě rodinného jmění a nadaci královny Géraldiny, která podporuje chudé rodiny, sirotky a děti v nouzi. Se Zahariovou je zasnouben delší čas.
"Je to ta nejlepší odpověď všem, kdo falšovali dějiny naší země a popírali legitimní práva královské rodiny," míní Sulejman Gjanaj, který v zemi vede malou monarchistickou stranu. Po válce totiž komunisté, kteří se chopili moci, označili krále Zoga a jeho rodinu za zrádce a vymazali jej z dějepisu. "Dokonce i svou svatbou se princ snaží postarat o Albánii: ze světa přijede výkvět šlechty, což poslouží ke zlepšení pověsti země v cizině," míní monarchista.
V současné Albánii nemá královská rodina žádné speciální postavení či oficiální roli, ale její členové bývají zváni na státní ceremonie.
"Jeho dědeček (král Zog) hodně pomohl Albánii a podnikl reformy, aby zlepšil hospodářství i sociální situaci. Neměli bychom zapomínat, že si jako muslim vzal za ženu katoličku, čímž vydláždil cestu k náboženské toleranci v zemi," zavzpomínal sedmdesátiletý penzista Fatmir Qafa.
Osmapadadesátiletý Bujar Nazimi je zase nadšen tím, koho si princ vybral za manželku. "Vážím si ho o to víc. Elia pochází z vážené umělecké rodiny a zdá se, že je to dobré děvče," řekl.
Mladší generace připouští mezery ve znalostech. "Sotva vím, kdo byl král a že princ je jeho následník, ale o jeho osobním životě nic nevím," připustila šestnáctiletá Ersi. "Ale teď jsem začala být zvědavá a na internetu si toho o královské rodině víc vyhledám," dodala.
Král Zog se narodil jako Ahmet Muhtar Zogolli ve vsi na severu Albánie. Později si změnil jméno a jako schopný politik byl zvolen premiérem a později prezidentem. Králem se jmenoval sám. Zemřel v Paříži v dubnu 1961.