Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: „Zlu je vždy potřeba se postavit.“ Čaputová v Resslově ulici uctila památku parašutistů

Aktualizováno: „Zlu je vždy potřeba se postavit.“ Čaputová v Resslově ulici uctila památku parašutistů
Večer se Čaputová zúčastní spolu s českým prezidentem slavnostního shromáždění v budově Národního muzea, při kterém bude otevřena výstava o operaci Anthropoid | zdroj: TASR / Profimedia

Česko si dnes připomíná 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nejmocnějšího muže tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a jednoho ze spolutvůrců holokaustu.

(AKTUALIZOVÁNO, 17:55) Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zahájila dnes svou návštěvu Prahy v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Prezidenta Miloše Zemana při ceremoniálu zastoupil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Čaputová později odpoledne spolu s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), ministrem vnitra Vítem Rakušanem a dalšími českými politiky uctila parašutisty také na pražském Žižkově.

Pietnímu aktu v Resslově ulici přihlížely za silného deště desítky lidí, vedle Čaputové a Jindráka se ho zúčastnily také ministryně obrany Jana Černochová či starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. Čaputová v rámci svého dalšího programu zamířila do žižkovského parku Ohrada.

Čaputová si po pietním aktu prohlédla kostel svatých Cyrila a Metoděje, ve kterém se Gabčík a Kubiš ukrývali a později spolu s dalšími pěti parašutisty v červnu 1942 po boji zemřeli. Čaputová kostel označila za silné místo. „Jsem velmi ráda, že jsem to mohla vidět, včetně těch autentických detailů, které jsou fyzicky znázorněné v souvislosti s těmi boji, které tu probíhaly,“ řekla novinářům. Kryptu dnes nebylo možné navštívit kvůli rekonstrukci.

Déšť poznamenal i druhý pietní akt, kterého se dnes slovenská prezidentka zúčastnila na místě věnovaném hrdinům operace Anthropoid v parku Ohrada v Praze 3. Prezidentka v krátkém projevu zdůraznila silné spojení mezi českým a slovenským národem včetně společné historie. Připomněla, že jeden z výsadkářů, kteří zabili Heydricha, Jozef Gabčík byl Slovák. Atentát má podle ní má váhu i pro současnost, a to v obecné pravdě, že zlu je vždy potřeba se postavit.

Podobně se ve svých projevech vyjádřili i Pekarová a Rakušan, a to i v souvislosti s nynějším odporem Ukrajiny proti ruské agresi. „Před 80 lety se u nás psaly dějiny, nyní se píší nedaleko od nás,“ řekla Adamová Pekarová. Rakušan také zdůraznil statečnost Ukrajinců, kteří podle něj dokazují, že i dnes lze projevit hrdinství. „To nejmenší, co pro ně můžeme udělat, je postarat se o jejich ženy a děti, a to také děláme,“ doplnil.

(AKTUALIZOVÁNO, 11:09) Oslavy 80. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha dnes v 9:30 u památníku Operace Anthropoid v pražské Libni zahájil přelet britského stíhacího letounu typu Hawker Hurricane, s nímž bojovali piloti 310. československé perutě v britské Royal Air Force (RAF).

Součástí vzpomínkové akce, která připomíná historický čin československých výsadkářů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, bude dopoledne i rekonstrukce útoku. Akci připravila Praha 8 ve spolupráci s ministerstvem obrany, Vojenským historickým ústavem a hlavním městem. Na místo dorazilo několik stovek lidí, kteří mohou dění sledovat na dvou velkoplošných obrazovkách.

Výsadkáři Gabčík a Kubiš zaútočili na Heydrichův vůz 27. května 1942 krátce po půl jedenácté dopoledne. Přesně o 80 let později začne i rekonstrukce útoku s krycím názvem Operace Anthropoid. Namísto původní zatáčky pod zámečkem Vychovatelna, která kvůli výstavbě mimoúrovňové křižovatky zanikla v 80. letech minulého století, se bude odehrávat u dnešní stejnojmenné zastávky autobusu nedaleko památníku věnovanému atentátu.

Nejmocnějšímu muži tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a spoluautorovi takzvaného konečného řešení židovské otázky se osudnou stala silnice pod Vychovatelnou. Právě tudy projížděl v otevřeném mercedesu cestou ze zámku v Panenských Břežanech, kde bydlel se svou rodinou, na Pražský hrad. Plán, že Gabčík Heydricha zastřelí, se nezdařil, protože parašutistovi v rozhodující chvíli selhal samopal. Kubišovi se však podařilo odpálit granát, který nacistu zranil. Zastupující říšský protektor pak 4. června zemřel v nedaleké nemocnici Bulovka na celkovou sepsi organismu.

Nacisté v odvetě na útok na Heydricha vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili mnoho odbojářů a lidí, kteří jim pomáhali. Kubiš s Gabčíkem a dalšími pěti parašutisty zemřeli 18. června po boji, když se odmítli vzdát mnohonásobné přesile a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

(08:24, původní zpráva) Česko si dnes připomíná 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nejmocnějšího muže tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a jednoho ze spolutvůrců holokaustu. V pražské Libni se dopoledne odehraje rekonstrukce útoku, který 27. června 1942 provedli s pomocí domácího odboje dva výsadkáři vyslaní z Británie - Čech Jan Kubiš a Slovák Jozef Gabčík. Večer se uskuteční slavnostní shromáždění v Národním muzeu, při kterém bude za účasti prezidenta Miloše Zemana a slovenské hlavy státu Zuzany Čaputové otevřena výstava o operaci Anthropoid.

Vzpomínkový akt a historická rekonstrukce

Výročí atentátu si Česká republika letos poprvé připomíná jako oficiální významný den označený jako Den národního vzdoru. Vzpomínkové akce budou oslavou hrdinského činu obou československých vojáků a jejich spolubojovníků, statečnosti mnoha lidí, kteří jim v protektorátu pomáhali, i obětí následné tvrdé odplaty nacistů vzápětí po atentátu. Rozsáhlé represe, vlna zatýkání a popravy vyvrcholily vypálením Lidic a Ležáků. Kubiš, Gabčík a pět dalších výsadkářů zemřelo 18. června po urputném boji s přesilou v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

V pražské Libni nad zatáčkou u památníku Anthropoid je připraven celodenní program, části z něj se zúčastní i britská ministryně zahraničí Liz Trussová nebo slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Zahájí ho dopoledne přelet historického letadla z druhé světové války Hurricane. Po 10:30 začne rekonstrukce útoku na vůz vezoucí Heydricha. Gabčíkovi sice v rozhodné chvíli selhal samopal, Kubišovi se však podařilo odpálit granát, který Heydricha vážně zranil. Zastupující říšský protektor zemřel 4. června na otravu krve.

Po skončení rekonstrukce nad Libní proletí trojice bitevních vrtulníků Mi-24. Následovat bude vzpomínkový akt u památníku, přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení či jízda historických vozidel. Odpoledne i v sobotu bude program pokračovat v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýna.

V historické budově Národního muzea se od 18:00 uskuteční slavnostní shromáždění, kterého se zúčastní také Čaputová a Zeman. Během akce se otevře výstava Nikdy se nevzdáme!, kterou společně připravily Národní muzeum a Vojenský historický ústav. Odkazuje na poslední slova výsadkářů obklíčených v kryptě pravoslavného kostela. „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!“

Výstava představí osudy nejen atentátníků, ale i dalších osobností odboje a veřejného života. Čaputová během návštěvy Prahy uctí památku československých vojáků a obětí heydrichiády u pamětní desky v Resslově ulici a navštíví výstavu o atentátu v žižkovském parku Ohrada.

Akce připomínající události spjaté s atentátem na Heydricha se odehrávají na řadě míst republiky už od konce minulého roku, kdy byly před 80 lety na okupovaném území vysazeny z Británie tři skupiny parašutistů. Operace Anthropoid, Silver A a Silver B měly pomoci domácímu odboji se spojením s Londýnem a uskutečnit likvidaci Heydricha.

V Rokycanech se dnes uskuteční vzpomínkový akt u domu železničáře Václava Stehlíka, jehož rodina byla 28. května 1942 vyvražděna za ukrývání členů skupiny Anthropoid. Otevřeno bude několik výstav, vzpomínková a pietní setkání se uskuteční dnes i v dalších dnech. Zpravodajskou rekonstrukci 80 let starých událostí bude od 08:00 do 12:00 vysílat v přímém přenosu Radiožurnál.

Po atentátu na Heydricha, označovaném za největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války, odvolaly své podpisy pod Mnichovskou dohodou Francie a Británie, což přispělo ke znovuobnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

Britská návštěva

Českou republiku dnes navštíví britská ministryně zahraničí Liz Trussová. Zúčastní se vzpomínkové akce k 80. výročí operace Anthropoid a bude jednat se svým českým protějškem Janem Lipavským. Dá se očekávat, že jedním ze zásadních témat bude ruská invaze na Ukrajinu.

Šéfové diplomacií se zúčastní dopoledne části celodenní akce připomínající historické události z května roku 1942 v pražské Libni. Kromě Trussové bude programu přihlížet slovenský ministr obrany Jaroslav Naď, který se také sejde s ministryní obrany Janou Černochovou. Akce připomene to, že před 80 lety výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Během setkání v Černínském paláci pak Lipavský s Trussovou projednají aktuální zahraničněpolitická témata a podepíšou meziresortní prohlášení o záměru, které poskytne rámec pro rozšíření spolupráce v zahraničněpolitické oblasti mezi ministerstvy zahraničí.

Naposledy Česko navštívil britský ministr zahraničí v září 2017, tehdy se s Lubomírem Zaorálkem setkal nynější britský premiér Boris Johnson.

Zdroje: