Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

V Čáslavi přistálo letadlo s ostatky generála Moravce, do Česka je dopravil vojenský speciál

V Čáslavi přistálo letadlo s ostatky generála Moravce, do Česka je dopravil vojenský speciál
Armádní stroj do Česka přepravil i příbuzné generála Moravce včetně jeho vnučky Anity Moravcové Gardové a vnuka Alana Moravce Garda (Ilustrační foto) | zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Vojenský speciál přepravil do České republiky ostatky brigádního generála Františka Moravce. Na letiště 21. základny taktického letectva v Čáslavi stroj přistál chvíli po 9:40.

Voják čestné stráže vynesl urnu s ostatky bývalého velitele československé rozvědky, následovat bude pietní ceremonie u velitelství základny. Urna pak bude uložena v kolumbáriu na čáslavském hřbitově.

Zpět do vlasti se ostatky iniciátora atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha symbolicky vrátily nedlouho před 80. výročím této akce.

Letadlo s ostatky z vojenského letiště ve Washingtonu odstartovalo hodinu po půlnoci středoevropského letního času. Na jeho palubě byla ministryně obrany Jana Černochová a členové delegace včetně ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna nebo ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka. Právě on urnu do vojenského speciálu ve Washingtonu naložil poté, co mu ji předali příslušníci americké čestné jednotky.

Armádní stroj do Česka přepravil i příbuzné generála Moravce včetně jeho vnučky Anity Moravcové Gardové a vnuka Alana Moravce Garda. Další příbuzní, potomci generálova bratra Václava, žijí v Česku.

Urnu z letadla po příletu vynesl voják čestné stráže a naložil ji do pohřebního vozu, který ji převeze k budově velitelství základny. Před ní se následně uskuteční asi třičtvrtěhodinový ceremoniál.

Zazní na něm americká i česká hymna a smuteční řeč Moravcové Gardové, Černochové nebo předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Na hřbitově v Čáslavi bude ještě dopoledne urna uložena do kolumbária.

Pietě budou přihlížet vysocí představitelé státu, ministerstva obrany, armády, Vojenského zpravodajství nebo města. Přítomni budou i příslušníci 601. skupiny speciálních sil, která nese Moravcovo jméno.

Zdroje: