Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

V Litvě se konala tajná konference o tom, jak zbavit Putina moci

V Litvě se konala tajná konference o tom, jak zbavit Putina moci
Tématem konference je takzvaná deputinizace, která je analogií k denacifikaci, kterou Kreml zdůvodňuje vojenský vpád na Ukrajinu | zdroj: EPA-EFE/IN

Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či obhájci lidských práv se dnes v Litvě sešli na tajné konferenci o tom, jak ruskou invazi na Ukrajinu využít k Putinově sesazení.

Dnes o tom informoval německý bulvární deník Bild, který tvrdí, že je přímo na místě setkání a že konferenci svolal litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.

„Brutální válkou proti Ukrajině zašel Putin příliš daleko. Kvůli jeho velikášství musely od počátku války zaplatit svým životem již desítky tisíc Rusů. Když od něj Rusko neosvobodíme hned, tak kdy?“ citoval Bild jednoho z účastníků dvoudenní konference.

Tématem je takzvaná deputinizace, která je analogií k denacifikaci, kterou Kreml zdůvodňuje vojenský vpád na Ukrajinu.

Landsbergis, který je podle Bildu hostitelem schůzky, patří k hlasitým kritikům ruského prezidenta. Před dvěma týdny na jednání NATO řekl, že jedinou možností ochrany Západu před ruskou hrozbou je zbavit Putina moci.

Litva společně s dalšími dvěma pobaltskými republikami Lotyšskem a Estonskem a také například s Polskem dlouhodobě upozorňují na rizika, které ruský režim představuje pro bezpečnost Evropy.

Zdroje: