Země EU prodloužily licenci kontroverznímu pesticidu, pro bylo i Česko

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Zástupci členských zemí Evropské unie v pondělí po diskusi takzvaného smírčího výboru souhlasili s návrhem Evropské komise na pětileté prodloužení licence pesticidu glyfosát. Ta by jinak skončila k 15. prosinci. O výsledku jednání výboru informovala Evropská komise.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Pro prodloužení licence látky, která je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto, hlasovalo 18 zemí EU, devět států bylo proti a jeden se zdržel. Hlasování umožní komisi licenci včas prodloužit.

Česká republika, stejně jako klíčové Německo nebo Velká Británie byly mezi zeměmi, které prodloužení licence podpořily. Proti se dlouhodobě staví hlavně Francie.

"Dnešní hlasování ukazuje, že pokud chceme, jsme schopni přijmout naši kolektivní odpovědnost při rozhodování," uvedl eurokomisař odpovědný za zdraví a kvalitu potravin Vytenis Andriukaitis.

Členské země si vymohly určité drobné změny v přílohách rozhodnutí, týkající se například ochrany půdní fauny či privátních uživatelů.

O prodloužení licence kontroverzního pesticidu se v Bruselu jednalo několikrát, pondělní schůzka smírčího výboru byla posledním reálným pokusem o dohodu před vypršením nynější licence v polovině prosince.

Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Europoslanci v říjnu ve Štrasburku schválili nezávaznou rezoluci požadující úplný zákaz používání látky do konce roku 2022. Co nejdříve chtějí také zakázat po celé Evropě používání glyfosátu před sklizní.

Rozhodnutí států EU okamžitě kritizovaly nevládní ekologické organizace. Podle Adriana Webba z evropské pobočky sítě organizací Přátelé Země je krok promeškanou příležitostí zbavit se rizikové látky. "Dalších pět let pro glyfosát vystavuje naše zdraví i životní prostředí riziku a je vážnou ranou na cestě k udržitelnému zemědělství," dodal Webb.

Tagy: Česko zahraničí domácí rakovina Evropská unie evropské zemědělství české zemědělství ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK