Europoslanci zakázali klonovat zemědělská zvířata

- Aktuality autor: pal

Evropský parlament odhlasoval směrnici, která zakazuje klonování zemědělských zvířat a prodej výrobků z klonovaných zvířat. Na evropský trh se tedy nesmí dostat žádný výrobek z klonovaných zvířat ani jejich potomků. 

Klonování zemědělských zvířat je v EU zakázané. Ilustrační foto

Klonování zemědělských zvířat je v EU zakázané. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Europoslanci zákaz klonování schválili krátce po poledni jasnou většinou, když ho podpořilo 529 z nich a proti se vyslovilo 120 poslanců.

Poslanci EP přidali k zákonu i vlastní návrhy

Poslanci původní návrh Evropské  komise (EK) posílili s ohledem na vysokou úmrtnost ve všech vývojových stádiích klonování, negativní vlivy na dobré životní podmínky zvířat a na etické otázky týkající se klonování.

 V EU jsou totiž nepřípustné metody způsobující zvířatům zbytečnou bolest a utrpení, zdůraznili europoslanci.

Schválený text odkazuje mimo jiné na závěry Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) z roku 2008. Úřad konstatoval, že podle dosavadních poznatků jsou klony vystaveny negativním zdravotním dopadům, často i smrtelným.

Evropští poslanci rovněž podtrhli, že podle průzkumů mezi spotřebiteli většina občanů EU s klonováním v zemědělství nesouhlasí, mimo jiné s ohledem na dobro zvířat a obecně etické důvody. Spotřebitelé rovněž odmítají konzumovat potraviny pocházející ze zvířecích klonů a jejich potomků.

Rizika jsou příliš vysoká, tvrdí odborníci

Podle EFSA vyvstávají také nejistoty v hodnocení rizik vzhledem k malému počtu studií provedených na toto téma a k malým vzorkům zkoumaných zvířat.

Není také jasné, zda a v jakém rozsahu je pro člověka škodlivá konzumace masa a mléka z klonovaných zvířat.

Zatímco EK navrhovala "předběžný" zákaz klonování u zemědělských zvířat, Evropský parlament schválil znění, podle něhož je vhodné klonování zakázat a navíc mají být podniknuta opatření znemožňující dovoz klonů a jejich potomků a produktů z nich do Evropské unie ze třetích zemí.

V současnosti klonování v EU pro zemědělské účely využíváno není. Jinak je tomu ale v zemích jako USA, Kanada, Argentina, Brazílie a Austrálie.

Tagy: zahraničí Evropská unie evropský parlament klonování evropské zemědělství

Zdroje: ČTK