Zeman je demagog stejně jako Trump, tvrdí komisař OSN

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Evropa je podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zaída Husajna plná populistických politiků, kteří používají stejný způsob komunikace jako Islámský stát. Demagogy a blouznivci jsou podle něj například nizozemský kritik islámu Geert Wilders, šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Lenová, ale i český prezident Miloš Zeman. 

Miloš Zeman je podle vysokého komisaře OSN demagog a populista

Miloš Zeman je podle vysokého komisaře OSN demagog a populista,zdroj: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

Mezi politické demagogy zařadil Husajn i republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa či slovenského premiéra Roberta Fica. 

"Co má Wilders společného s Trumpem, (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem, Zemanem, (rakouským kandidátem na prezidenta Robertem) Hoferem, Le Penovou, (představitelem britských nacionalistů Nigelem) Faragem, to má také společné s DAIŠ," citoval portál Time z Husajnova pondělního projevu na konferenci v Haagu, ve kterém komisař použil pro IS arabskou zkratku DAIŠ.

"Populisté využívají polopravdy a přílišné zjednodušování, což jsou dva skalpely největších propagandistů," řekl Husajn s tím, že perfektním prostorem jsou pro ně internet a sociální média.

Podle Ovčáčka Husajn zasahuje do suverenity států

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček se proti Husajnovým výrokům ohradil. V reakci na komisařova slova řekl, že Zeman "bude dále bránit Českou republiku před nebezpečím terorismu, se kterým je migrace spojena. Žádný komisař nebude naší zemi diktovat."

Husajnovo prohlášení Ovčáček označil za zásahy do suverenit jednotlivých států. "A ve své podstatě jde i o pokus o zásah do svobodných voleb ve Spojených státech, to je třeba si uvědomit."

Zeman podle svého mluvčího hovoří konzistentně o nebezpečí, které přináší migrační vlna. "Pan komisař se soustavně snaží různými formami a různými expresivními výroky donutit jednotlivé evropské země, aby přijímaly nelegální migranty," dodal mluvčí Hradu.

"Husajn není hodný své funkce"

Na Husajnovo prohlášení reagoval v úterý také maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle nějž je Husajn nehodný své funkce, stejně jako jakéhokoli jiného úřadu v OSN. Husajn kritizoval polopravdy a manipulace, ale jeho poznámky jsou "přesně v tomto duchu", uvedl šéf maďarské diplomacie, citovaný agenturou MTI. Přirovnání k IS je podle něj nepřijatelné.

Ačkoli se Husajn zmínil o řadě evropských politiků se spornými názory či o americkém republikánovi Trumpovi známém nevybíravými výroky, hlavním terčem jeho kritiky byl Wilders.

"Jsem muslim, který je, což rasisty překvapuje, bělochem, jenž má evropskou matku a otce Araba. Jsem rozzlobený kvůli Wildersovým lžím a polopravdám, manipulacím a vnucováním strachu," řekl Husajn.

Wilders slíbil zavření mešit a zákaz přistěhovalectví

Wilders, který před soudem čelí obviněním z podněcování k nenávisti kvůli výrokům na adresu marockých přistěhovalců, zveřejnil nedávno volební manifest, v němž v případě získání moci slíbil zavření všech mešit v zemi či zákaz přistěhovalectví z muslimských zemí.

Podle Husajna je Wildersův program absurdní. Řekl také, že historie nizozemského populistu a jemu podobné naučila, jak účinně jako zbraně používat xenofobii a zaslepenost předsudky.

"Nepleťte si, samozřejmě nedávám rovnítko mezi akce nacionalistických demagogů a těmi z DAIŠ... Ale ve způsobu komunikace, v používání polopravd a v přehnaném zjednodušování využívá propaganda DAIŠ podobnou taktiku jako populisté," zdůraznil.

Husajn připomněl, že roste počet případů diskriminace kvůli původu a případů, kdy děti jsou zostuzovány kvůli svým etnickým a náboženským kořenům. "Na celá společenství je házena špína podezření ze spolčení s terorismy," dodal představitel OSN.

Wildersova parlamentní krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) v současné době v Nizozemsku vede průzkumy veřejného mínění. Parlamentní volby se v zemi budou konat v roce 2017.

První muslim ve funkci vysokého komisaře

Husajn, který je členem jordánského královského rodu, v minulosti kandidoval na funkci generálního tajemníka; vysokým komisařem je od roku 2014. Podle Wikipedie je vůbec prvním muslimem na tomto vlivném postu.

Během své diplomatické kariéry byl dvakrát jordánským velvyslancem při OSN, zastával i post velvyslance ve Spojených státech. Je důrazným kritikem sexuálního násilí a silným zastáncem Mezinárodního trestního soudu, v jehož pravomoci je stíhat osoby zodpovědné za válečné zločiny a genocidu.

Tagy: Česko zahraničí demagogie OSN domácí prezident Miloš Zeman manipulace a propaganda

Zdroje: ČTK