Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentář: Na čapí haciendě. Kterak Don Miloš zachraňoval Dona Andreje

Komentář: Na čapí haciendě. Kterak Don Miloš zachraňoval Dona Andreje
Zeman před Čapím hnízdem s Babišem, kterému farma opravdu, ale opravdu nepatří | zdroj: Profimedia

Setkání Miloše Zemana a Andreje Babiše v Čapím hnízdě otevřelo novou kapitolu dlouholeté aliance dvou hlavních hráčů na české politické scéně. Stalo se tak symbolicky v místě, které je pýchou a současně Achillovou patou jednoho z nich. 

V Kolumbii stojí honosný ranč zvaný Hacienda Napoles. Dnes tam v malé zoo žijí bizoni, zebry a jeden pštros, na víc kolumbijská vláda nemá peníze. Ale kdysi tam přebývali také sloni, hroši, žirafy, vzácné ptactvo, antilopy, poníci a mnoho dalších zvířat.

Luxusní sídlo se zoologickou zahradou vybudoval v 70. letech drogový král Pablo Escobar, jinak též nejbohatší muž Kolumbie. Escobar byl nejen "narcotrafficante", ale jednu dobu také vážený politik. A co je vůbec nejzajímavější, Escobar nebyl nikdy za nic odsouzen. Do vězení se dostal jen jednou, ale to bylo na základě velmi podivné dohody s vládou, nikoliv soudního procesu.

Escobar byl celé roky před zákonem nevinný muž, který oficiálně zbohatl na provozování taxislužby a z výnosů tohoto byznysu si postavil své přepychové sídlo. Na svou haciendu zval kdekoho, obchodní partnery, politiky, novináře i gangstery.

Jeho pozvání se nedalo odmítnout. Jeden z mála lidí, kteří do jeho haciendy nikdy nepřišli, byl prezident země Cézar Gaviria Truillo. Aby prezident chodil do sídel boháčů s podivnou pověstí? Naprosto nemyslitelné!

Dnes jsme v jiném čase, v jiné zemi, máme jiného prezidenta a místo Haciendy Napoles máme Čapí hnízdo, které samozřejmě nepostavil drogový magnát, ale zemědělský velkopodnikatel. Není nejbohatší muž země, ale až druhý nejbohatší muž. Je to vážený politik, dokonce ministr financí, předseda politické strany ANO.

A je tu ještě jeden rozdíl. Escobar postavil Haciendu Napoles za vlastní peníze, Babiš postavil Čapí hnízdo z peněz Evropské unie. A to mu stále více komplikuje život. Asi není potřeba rozebírat celou kauzu o dotacích a neznámých tajných investorech, všichni ji známe. Babiš ji v parlamentu na speciální schůzi obhajoval přes dvě hodiny.

Podezření z dotačního podvodu šetří policie i speciální vyšetřovací orgán Evropské unie s poetickou zkratkou OLAF. Babiš řekl, že pokud se ukáže, že projekt byl podvod, odejde z politiky (ale hned dodal, že to podvod určitě není). O věci tak bude rozhodovat naše policie a případně soudy.

Kdyby byl v podobné situaci Escobar, vyřešil by to zcela jednoduše. Policisty by uplatil, u OLAFu by se mu to možná nepovedlo, takže by ho klidně nechal celý vystřílet (Escobar neváhal nechat zabít polovinu členů Nejvyššího soudu Kolumbie, co je proti tomu nějaký OLAF).

Babiš si možná leckoho může koupit, ale i tak potřebuje politického spojence. V případě Čapího hnízda jich moc nemá, i koaliční partneři větří malér a nebudou Babišovi situaci bůhvíjak usnadňovat. Xenofobní eskadra Okamurů a Černochů je zase příliš slabá, aby zvrátila poměr sil na politické šachovnici.

Ovšem jeden významný spojenec přece jen přispěchal, aby dal všem najevo, že Babiše jen tak padnout nenechá. Není jím nikdo jiný než prezident Miloš Zeman. A jako lidské štíty si s sebou vzal děti s Klokánků, prý aby viděly pěkná zvířátka.

Že je mohl za tím samým účelem vzít třeba do Pražské zoo, kde by toho zaručeně viděly mnohem víc. Asi to nikoho nenapadlo. Aby náhodou někoho nenapadlo tuhle věc kritizovat, Babiš ihned přispěchal s malou pozorností, Klokánky od něj dostaly šek na milion korun.

Pak už se mohlo přistoupit k dalším bodům programu. Zeman pokřtil klokana Bimbo s odůvodněním, že všechna zvířata, která kdy pokřtil, se jmenují Bimbo. A pak se jedly jitrnice, ovary a prdelačky a všem bylo dobře. Kdyby to pořádal Escobar, tak by tam byli ještě muzikanti se širokými sombrery, prostitutky a pytle kokainu. U Čápa bylo pivo a cigára. Taky dobrý.

Co z toho všeho vyplývá? Od Zemana už je to jeho klasický trolling, kterým konstantně rozpaluje doběla polovinu národa (říká mu familiérně "kavárna"). Současně je to veřejné potvrzení politické aliance dvou nejsilnějších hráčů v české politice.

Vyvstává tím problém jak pro Bohuslava Sobotku, kterého ani jeden z aktérů rozhodně nemusí, tak třeba pro policisty vyšetřující kauzu Čapího hnízda. Dostali jasný signál, že tahle aféra sahá až do úplně nejvyšších míst a není v zájmu nikoho do ní příliš strkat nos.

Navíc je to skvělý PR tah, protože početný fanklub Miloše Zemana (řekněme ta druhá, nekavárenská část společnosti), nyní bude Babiše hájit až za hrob. Z tohoto politického paktu bude úzko nejen opozici, ale i mnoha dalším lidem. Tandem Zeman-Babiš může českou politickou scénu ovládnout, nebo také rozvrátit. Zvláště ve druhém volební období si Zeman bude moci dělat už doslova co chce a stejně tak Babiš může být v tu dobu už třeba i premiérem.

Všechny tyhle plány může zhatit právě jen kauza Čapí hnízdo, což je zatím nejvážnější Babišův problém, který má potenciál ho politicky zničit. Právě proto musel prezident přijet zrovna tam, aby podal pomocnou ruku svému příteli, jak Zeman nazval Babiše v návštěvní knize hnízda.

Jak to nakonec dopadlo s Escobarem víme. Kolumbijci se ho nebyli schopni zbavit, protože všechny složky v zemi dokázal podplatit. Soudce, policisty, novináře, vyšetřovatele, politiky, prostě každého, kdo ho mohl ohrozit. Stály za ním i masy chudých lidí, kterým stavěl celé obytné čtvrti a rozhazoval mezi ně peníze. Mnozí Kolumbijci ho měli za boha a dali by za něj život.

Celou zemi měl v hrsti. Nedokázal si ovšem poradit s Američany, kteří ho zastřelili na útěku. S Babišem ani se Zemanem nám nikdo zvenčí rozhodně pomáhat nebude. Dokonce naopak některé státy přesně tenhle typ politiků naší zemi přejí a rády udělají vše proto, aby zůstali u moci co nejdéle (ostatně proto je šéf českého Lukoilu Nejedlý stále oficiálním poradcem Miloše Zemana).

Jakákoliv politická změna bude v těchto podmínkách čím dál těžší. Vyšetřování Čapího hnízda v pozici, kdy ho osobně zaštítil prezident, bude také mnohem složitější. Mocný čapí kartel si své sídlo vzít určitě nenechá. 

Zdroje:
Vlastní