Babiš? Mohl by být Trumpův politický vzor, tvrdí server Politico
29. 10. 2015 – 10:20 | Magazín | roj

Andrej Babiš má vše, po čem může republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump snít. Vlivný serveru Politico si všímá Babišovy "nepolitické politiky", v níž využívá svých miliard, stejně jako vlastnictví vydavatelství MAFRA. Server neopomněl připomenout, jak se změnilo směřování vydavatelství, které po jeho převzetí rezignovalo na investigativní práci.
Server text uvádí poznámkou, že stejně jako miliardáři Trump či někdejší italský premiér Silvio Berlusconi také Babiš využívá svých peněz a konexí k tomu, aby byl "antipolitický olitik", tedy člověk, jehož bohatství mu umožňuje stát stranou politického hašteření, dohod a časté korupce provázející obyčejnou politiku.
Politico přibližuje hnutí ANO s programem, který je přátelský k podnikání a nepříliš ideologický, i lidi stojící dosud mimo politické dění, které Babiš získal ke spolupráci. "Nepotřebuji politiku. Bez té práce bych měl lepší život," řekl vicepremiér serveru Politico.
Ten připomíná, že ani ve vládě se nepřestal prezentovat jako outsider. Jeho nechuť ke každodenním politickým kompromisům se podle serveru zdá opravdová a tradiční politiky prý znervózňuje. I tím, že nemá premiérské ambice.
Vicepremiér vlády, ve které sedí společně s ČSSD a KDU-ČSL, také podle textu uvedl, že hledání těchto kompromisů zabírá příliš mnoho času a k rozhodnutí jsou třeba nejrůznější "výbory a studie dopadů".
Politico připomíná, že v době Babišova působení na ministerstvu financí klesá zadlužení a roste ekonomika a veřejné zakázky jsou přes trvající nedostatky průhlednější než v minulosti.
Server poměrně podrobně zmiňuje též Babišovu minulost, včetně rozhodnutí slovenského soudu v souvislosti s jeho údajnou spoluprací s StB.
MF DNES se nezměnila v propagandistický deník, ale...
Server připomíná Babišovo jmění, které podle Forbesu dosahuje zhruba 65 miliard korun. Kromě zdůraznění jeho podnikatelských aktivit, včetně toho, že je největším soukromým zaměstnavatelem v Česku, se Politico výrazněji zaměřilo i na jeho vlastnictví mediálního domu MAFRA.
Zdůraznil také to, že Babiš Mafru koupil jen čtyři měsíce před parlamentními volbami, přičemž vyzdvihuje Mladou frontu Dnes jako jediný deník s vlastní investigativní sekcí. To se však po Babišově nákupu změnilo, upozorňuje server. "Od té doby se MFD mění spíš v tabloid a rezignuje na vlastní investigativní publicistiku," píše Politico.
Podle něj se sice MFD nezměnila v propagandistický list, ale pod Babišovým vlastnictvím se raději příliš nevěnuje jeho kritice. A jeho nedávné cestě do Spojených států věnoval podle serveru až příliš velkou pozornost.
Evropa je příliš byrokratická
V textu je citována Babišova kritika EU jako byrokratického tělesa. "Je nepřijatelné, aby o migraci za nás rozhodoval někdo v Bruselu," řekl serveru vicepremiér s tím, pokud "máma (německá kancléřka Angela) Merkelová tyto lidi pozvala, měla by je převzít".
Podle textu v Politico Babiš doporučil Severoatlantické alianci, aby změnila názor, že Rusko je v současnosti jeho největší problém. "Ukrajina není připravena na Evropskou unii a Ukrajina byla vždy pod ruským vlivem," řekl český vicepremiér serveru k největšímu zdroji napětí mezi západními zeměmi a Ruskem v poslední době.
Babiš se nedávno v reakci pro americký list The Washington Post ohradil proti článku, v němž byl označen za přítele Ruska a prezidenta Vladimira Putina.