Dnes je sobota 3. prosince 2022., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 2°C Zataženo

Zelenskyj: Ukrajinu čeká nejhorší zima od nezávislosti

Zelenskyj: Ukrajinu čeká nejhorší zima od nezávislosti
„Ať si okupanti plánují cokoliv, musíme se připravit na příští zimu v našem státě, na svém území, pro všechny naše občany,“ řekl Zelenskyj | zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že příští zima bude kvůli ruské agresi vůbec nejtěžší za všechna léta od dosažení nezávislosti země po rozpadu Sovětského svazu.

Ukrajinský prezident současně nařídil vládě a místním úřadům, aby se postaraly o to, že dodávky plynu, elektřiny, tepla a teplé vody pro obyvatelstvo v zimě nezdraží, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda.

Zelenskyj podle deníku oznámil, že Ukrajina nebude po tuto dobu prodávat do zahraničí plyn a uhlí, protože veškerá těžba půjde na uspokojení vlastních potřeb. Současně mají úřady udělat vše, aby zvýšily vývoz elektřiny.

Ukrajina již 105. dnem čelí invazi Ruska, které vpádem na Ukrajinu 24. února rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

„Chci zvlášť zdůraznit, že jsem zadal vládě velice konkrétní úkol: udělat vše, aby se tarify na plyn a elektřinu v příští topné sezoně nezměnily. Lidem je i tak těžko, protože je válka. Postaráme se o to,“ řekl prezident podle deníku.

Dodal také, že ceníky za teplo a teplou vodu mají na starosti místní úřady, které mají na místní úrovni zajistit, aby se tyto ceny v zimě na přelomu let 2022 a 2023 nezměnily.

Vláda podle prezidenta vytvoří štáb, který se bude zabývat přípravami na zimu. „Toto rozhodnutí jsme přijali na základě porady zástupců vlády a největších státních energetických podniků a regulátorů,“ poznamenal.

„Ať si okupanti plánují cokoliv, musíme se připravit na příští zimu v našem státě, na svém území, pro všechny naše občany. V nynějších podmínkách, vytvořených agresí Ruska, kvůli válce, budeme mít skutečně nejtěžší zimu za všechna léta nezávislosti. Ale musíme ji zvládnout tak, aby naši lidé cítili, že stát normálně pracuje. Tak se i stane!“ zdůraznil Zelenskyj.

Zdroje: