Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Zelenskyj: Nevím, kdo v Kremlu rozhoduje a jestli je Putin vůbec naživu

Zelenskyj: Nevím, kdo v Kremlu rozhoduje a jestli je Putin vůbec naživu
Volodymyr Zelenskyj | zdroj: Profimedia

Není jasné, kdo přesně nyní rozhoduje v Kremlu a jestli je ruský prezident Vladimir Putin vůbec naživu, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pochyby ohledně ruského vedení vyjádřil při ranním videohovoru s účastníky „ukrajinské snídaně“ na okraj Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, píše ruskojazyčný server BBC. Podle mluvčího Kremlu Putin „je a bude“.

„Nechápu, s kým a o čem mám mluvit. Dokonce se ani nevyznám v tom, jestli je (Putin) stále naživu. Nevím, kdo rozhoduje, jaká skupina lidí. Když mluvíme o ‘mírových rozhovorech’, tak vůbec nechápu, s kým je mám vést,“ řekl Zelenskyj. V souvislosti s tím se zmínil o Putinových nedávných televizních vystoupeních, na kterých je ruský vůdce podle odborníků na falešném pozadí.

Technika takzvaného barevného klíčování umožňuje natočit předměty nebo osoby v popředí a později k nim přidat zvlášť natočené pozadí. BBC připomíná, že tak podle expertů vzniklo například video Putinova novoročního projevu, na kterém za prezidentem stojí skupina ruských vojáků.

Putin naposledy vystoupil v televizi ve středu, kdy navštívil Petrohrad. V západoruském městě, které si připomnělo prolomení nacistického obklíčení za druhé světové války, na záběrech ruské televize položil u památníků věnce a květiny, setkal se s dělníky v metalurgickém závodu a ujistil, že je ruské vítězství na Ukrajině nevyhnutelné.

Ruská vojska na Ukrajinu na Putinův rozkaz zaútočila loni 24. února. Boje na ukrajinském území pokračují už téměř 11 měsíců, mírové rozhovory naopak ztroskotaly už loni na jaře a od té doby se vyjednávání nepodařilo obnovit. Moskva i Kyjev tvrdí, že si opačná strana klade nepřijatelné podmínky.

„Putin je a bude,“ reagoval na Zelenského slova mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Je zřejmé, že Rusko i Putin jsou pro dnešní Ukrajinu i Zelenského... velkým problémem,“ řekl mluvčí a dodal, že je jasné, že ukrajinský prezident by byl raději, kdyby Rusko a Putin vůbec neexistovali.

Zelenskyj také Putina obvinil, že svou invazí na Ukrajinu dál zhoršil vztahy mezi Ukrajinci a Rusy. Vejde do dějin jako ten, kdo tu propast prohloubil, řekl ukrajinský prezident.

Zdroje: