Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Zelenskyj v Davosu žádal tanky pro Ukrajinu, Duda varoval před ruskou ofenzivou

Zelenskyj v Davosu žádal tanky pro Ukrajinu, Duda varoval před ruskou ofenzivou
Projev Volodymyra Zelenského v Davosu | zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval svět, aby se rychle rozhodoval ohledně pomoci jeho zemi, která se od loňského února brání ruské agresi. V projevu, kterým prostřednictvím videomostu oslovil účastníky Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, žádal konkrétně tanky, jejichž dodávky podle něj musí být rychlejší než schopnost Ruska provádět útoky.

Zelenskyj přednesl svůj „apel na rychlost“ v době, kdy Berlín zvažuje svůj souhlas s dodávkami tanků Leopard 2 německé výroby na Ukrajinu.

„Tyranie postupuje rychleji než demokracie,“ varoval dnes ukrajinský prezident. Právě dodávky tanků a systémů protivzdušné obrany by podle něj měly být rychlejší.

Rusko podle ukrajinského prezidenta exportuje teror, Ukrajina však silně a odhodlaně vzdoruje a každý den pokračují boje na východě země. Rusko si vydobylo místo mezi teroristy, ale musí respektovat územní celistvost Ukrajiny, zdůraznil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident na fóru v Davosu také řekl, že se neobává o svou osobní bezpečnost poté, co dnes při havárii vrtulníku nedaleko Kyjeva zahynul ukrajinský ministr vnitra a dalších 13 lidí.

Polský prezident varoval, že Rusko chystá na Ukrajině novou ofenzivu.

Polský prezident Andrzej Duda dnes v Davosu vyjádřil obavu, že Rusko připravuje novou ofenzivu na Ukrajině, a to v nejbližších měsících. Dodal, že je nezbytné Kyjevu poskytovat další podporu v podobě moderních tanků a střel. „Jsou nadále velmi silní a my se obáváme, že připravují novou ofenzivu během pár měsíců, takže je klíčové poslat Ukrajině dodatečnou pomoc, zejména moderní tanky a moderní rakety,“ prohlásil Duda.

Polsko před týdnem oznámilo záměr poskytnout Kyjevu rotu tanků Leopard 2, Berlín zatím potřebný souhlas neudělil. Ochotu předat tanky tohoto typu dalo najevo také Finsko.

Aby válka skončila, musí Rusko prohrát, řekl Scholz v Davosu

Pokud má válka skončit, musí ruská agrese vůči Ukrajině selhat, prohlásil dnes německý kancléř Olaf Scholz na fóru v Davosu. Šéf německé vlády varoval také před roztříštěnosti světa. V převážně ekonomicky laděném projevu však také vyzdvihl úsilí Německa a Evropy o překonání energetické krize vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu.

„Rusko už zcela selhalo v dosažení svých imperialistických cílů. Ukrajina se brání s velkým úspěchem a působivou odvahou. Široká mezinárodní aliance v čele s (skupinou nejvyspělejších ekonomik) G7 poskytuje zemi finanční, hospodářskou, humanitární a vojenskou podporu,“ zdůraznil kancléř. Šéf německé vlády ujistil, že Německo, které už Ukrajině loni poskytlo pomoc v hodnotě přes 12 miliard eur (téměř 288 miliard korun), bude napadenou zemi podporovat tak dlouho, jak to bude nezbytné.

„Ale aby válka skončila, musí Rusko selhat,“ pokračoval Scholz. „Proto Ukrajině dodáváme velké množství zbraní na základě těsných konzultací se svými partnery,“ připomněl Scholz, jehož vláda čelí tlaku na umožnění reexportů bojových tanků Leopard 2 na Ukrajinu. Německý kancléř dnes nechal tuto otázku nadále otevřenou a pouze připomněl, že Německo nyní patří spolu s Británií a po Spojených státech mezi největší dodavatele zbraní na Ukrajinu.

Scholz upozornil na nebezpečí nové roztříštěnosti světa. Dodavatelské řetězce se podle kancléře musí v důsledku války přizpůsobit nové geopolitické realitě. „Nad tím vším visí Damoklův meč nebezpečí fragmentace světa, deglobalizace a rozdělení,“ poznamenal Scholz. V projevu však převážně hovořil o šancích, které skýtá nynější krize z hlediska energetické politiky či zaměření ekonomik na zelené technologie.

Scholz vyzdvihl nově nalezenou nezávislost své země na ruských energetických zdrojích a ujistil, že dodávky energií jsou pro tuto zimu zajištěny. Připomněl, že Německo během několika měsíců otevřelo dva terminály na opětovné zplynování dováženého LNG v Lubminu a Wilhelmshavenu, třetí je před dokončením. Vyzdvihl přitom „německou rychlost“, s níž se země zbavila závislosti na ruském plynu, ruské ropě a ruském uhlí. Ukázalo to podle něj, že „Německo umí být pružné, umí být nebyrokratické“.

Rusko, které Německu dříve dodávalo více než polovinu jím spotřebovávaného plynu, nedodalo žádný od konce srpna. Německé zásoby energií na zimu jsou zajištěny díky naplněným zásobníkům, zlepšené energetické efektivitě, „pozoruhodné solidaritě“ uvnitř Evropy i připravenosti firem a milionů občanů šetřit s energiemi, zdůraznil Scholz.

Zdroje: