Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Vyhrajeme, o tom není pochyb, ujišťoval Putin

Vyhrajeme, o tom není pochyb, ujišťoval Putin
Vladimir Putin položil věnce na Piskarevském hřbitově v Petrohradě u příležitosti výročí prolomení nacistického obklíčení za druhé světové války | zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin při dnešní návštěvě Petrohradu, který si připomíná prolomení nacistického obklíčení za druhé světové války, prohlásil, že Rusko ve „speciální vojenské operaci“ na Ukrajině bojuje proti neonacistickému režimu. Podle Putina není pochyb, že Moskva zvítězí. Jako argument uvedl, že Rusko vyrábí třikrát více protileteckých raket než Spojené státy, které Ukrajinu podporují.

Ruská vojska loni 24. února vtrhla na Ukrajinu, čímž začal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

„Vítězství je nevyhnutelné,“ prohlásil Putin a vyzdvihl údajnou jednotu ruského lidu, odvahu a hrdinství ruských vojáků a práci obranného průmyslu. „Každý z těchto článků... vytváří základ pro efektivní rozvoj a vítězství. O tom není žádných pochyb. Vítězství bude naše,“ řekl.

Zahraničí média upozorňují, že dobytí východoukrajinského města Soledaru, které Moskva ohlásila minulý pátek a Ukrajinci stále zpochybňují, představuje první ruský úspěch na bojišti od loňského léta. Ukrajinská protiofenzíva mezitím osvobodila valnou část Charkovské oblasti na severovýchodě země a také jihoukrajinský Cherson, jediné oblastní středisko, kterého se Rusové za skoro 11 měsíců války dokázali načas zmocnit.

Putin přislíbil, že v nejbližší době rozhodne, zda pracovníci zbrojovek v branném věku dostanou odklad od povolávání ke službě v armádě.

Tezi o neonacistickém režimu v Kyjevě obhajoval ruský prezident tím, že na Ukrajině pokládají za národního hrdinu vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Banderu, který podle Putina „spolupracoval (s vůdcem nacistického Německa Adolfem) Hitlerem“.

Když v roce 2021 ukrajinští nacionalisté v Kyjevě oslavovali Banderovo výročí - akce se zúčastnila asi tisícovka lidí - deník Ukrajinska pravda připomněl, že současný prezident Volodymyr Zelenskyj na otázku, zda pokládá Banderu za hrdinu, odpověděl, že všichni lidé, kteří hájili nezávislost Ukrajiny, jsou skutečnými hrdiny. Ale dodal, že na Ukrajině „od hrdiny k nepříteli je jen jeden krok“ a že lidé na východě Ukrajiny vnímají Banderu jinak než na západě země, a tak by se zdržel jednoznačných soudů. Záhodno je podle tehdejšího Zelenského vyjádření neprovokovat společnost a neodpovídat na otázky, na které by měl odpovědět čas.

Deník dodal, že Zelenskyj již během volební kampaně říkal, že po Banderovi by nepojmenovával ulice. 

Zdroje: