Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Vzor českého včelařství: Včelaři se jeho radami řídí dodnes

Vzor českého včelařství: Včelaři se jeho radami řídí dodnes
S přáteli u své realizované vize dokonalého velkovčelínu (28.7.1938) | zdroj: Archiv Evy Pecháčkové

Patřil mezi vůdčí osobnosti českého včelařství a většinou jeho poznatků a rad se řídí chovatelé včel ještě dnes. Celý život prožil v Babicích u Říčan, kde předsedal včelařskému spolku. Vášnivý včelař, učitel a autor řady včelařských publikací - Otakar Brenner. 

Narodil se 13. července 1886 v Praze, přiženil se ale do včelařské rodiny v Babicích u Říčan, kde pak s manželkou Annou prožil ve vile Matylda celý život. 

Otakar Brenner Vila Matylda č. p. 16, Babice u Říčan | zdroj: Archiv Evy Pecháčkové

Včelařit začal po svatbě v roce 1908 a po pouhých 11 letech už měl velkochov, který se stal vzorem pro řadu ostatních včelařů. Svými úspěchy se ale nenechal ukolébat, prakticky celý život se dál vzdělával a účastnil se kurzů plemenného chovu, ale i těch, které byly určeny pro učitele včelařství.

untitled (1 of 1) Otakar Brenner | zdroj: Archiv Evy Pecháčkové

Ostatní včelaři za ním chodili pro radu. Dokládá to mimo jiné i vzpomínka Josefa Nymsy mladšího, jehož otec se s Brennerem přátelil:

"Pamatuji si jako kluk na návštěvy Otakara Brennera na včelnici mého otce se spoustou různých pokusných úlů, jejich dlouhé diskuze a vzájemné výměny názorů a zkušeností. Je mi známo i období, kdy měl můj otec zakázáno veřejně publikovat a přednášet a tak za něj Ota informoval na svých přednáškách o Nymsovo 'boudě' a obřím včelstvu v ní."

untitled (1 of 1) Na včelíně p. přednosty Jelínka ve Vlašimi (20. 8.1938) | zdroj: Archiv Evy Pecháčkové

Před druhou světovou válkou správcoval plemenný chov v Čechách a po ní předsedal nově založenému Zemskému ústředí včelařů. Věnoval se také publikační činnosti. Kniha Včelař začátečník, která vyšla v roce 1940 a v níž se Brenner připojil k další včelařské legendě Jaroslavu Pražákovi, se stala základem knihovny každého včelaře. Změnila také dosavadní pohled na chov včel - učila chovatele víc respektovat chování včel.

untitled (1 of 1) Manželé Brennerovi | zdroj: Archiv Evy Pecháčkové

Učil včelaře, aby se na včelstvo díval jako na celek, a dbal na čtyři existenční složky v jeho životě - teplo, stavbu, výživu a životní energii. Řešil samozřejmě i správnou podobu úlu a nakonec našel jednoduchou odpověď: "Úl s omezeným prostorem (zadováky) patří minulosti. Úl musí vyhovovat včelám a potom i včelař."

untitled (1 of 1) Byl také vynikajícím sadařem (1946) | zdroj: Archiv Evy Pecháčkové

Svou celoživotní práci shrnul v knize Zákonitosti života včelstva, která vyšla v roce 1969, ale jako praktická učebnice, jak chovat včely citlivě a s ohledem na jejich život, slouží včelařům dodnes.

untitled (1 of 1) S manžekou Annou | zdroj: Archiv Evy Pecháčkové

Včelaření učil až do svých 85 let. Zemřel o čtyři roky později. Jeho manželka Anna ho přežila o pouhých 14 dní.

Pokud chcete nahlédnout o něco více do života jednoho z nejvýznamnějších českých včelařů a poslechnout si jednu z jeho přednášek, můžete si zajet do Říčan. K výročí 130 let od jeho narození se tam v Městském kulturním středisko Labuť koná v sobotu 24. září Den Otakara Brennera. 

Zdroje:
Vlastní