Dnes je pondělí 24. června 2024., Svátek má Jan
Počasí dnes 22°C Skoro jasno

Vláda se rozhodla zmrazit ruský státní majetek

Vláda se rozhodla zmrazit ruský státní majetek
Jan Lipavský | zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Vláda dnes schválila přidání podniku pro správu ruského majetku v zahraničí na národní sankční seznam. Podnik v Česku provozuje a spravuje mnoho nemovitostí, které jsou majetkem Ruské federace, převážně v Praze nebo Karlových Varech. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podle premiéra Petra Fialy (ODS) i Lipavského znamená krok vlády zmrazení ruského státního majetku. Stejný krok chce Česko prosazovat i v rámci EU.

Počet záznamů na českém sankčním seznamu se zvedl na sedm. „Komerční aktivity tohoto podniku včetně pronájmu jsou od tohoto momentu nelegální,“ uvedl Lipavský. Zápisem na sankční seznam se zmrazí veškerý majetek, který podnik v Česku vlastní či jinak ovládá, doplnil. Zdůraznil, že toto opatření se nebude vztahovat na diplomatické mise. Celkem jde o čtyři objekty z celkového počtu nemovitostí vlastněných Ruskou federací na území ČR, například o ambasádu nebo rezidenci velvyslance.

Přidání podniku na seznam bylo podle Lipavského přijato s vědomím premiéra, který se dnešního jednání vlády kvůli nemoci nezúčastnil. Podle Fialy i Lipavského krok znamená zmrazení ruského státního majetku v Česku. „Ruská federace nebude moci nakládat s nemovitostmi, které vlastní ruská vládní agentura,“ uvedl na síti X Fiala. Česko se bude pokoušet stejný krok prosadit i v EU. „Kdyby se to podařilo, bude to samozřejmě velký úspěch,“ řekl Lipavský.

Rozhodnutí přivítal na síti X ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba. „Česko právě zmrazilo veškerý ruský státní majetek. Tleskám tomuto principiálnímu kroku a děkuji mému protějšku a příteli Janu Lipavskému. Všechny země, které tak dosud neučinily, by měly tento příklad následovat,“ konstatoval.

Podnik přidaný na sankční seznam spadá přímo pod správu záležitostí prezidenta Ruské federace a stará se o majetek ruského státu za hranicemi, uvedl Lipavský. „Z příjmů této právnické osoby je přímo financován ruský režim, který, jak dobře víme, vraždí nevinné civilisty na Ukrajině,“ dodal.

Ve zdůvodnění rozhodnutí stojí, že ruská agentura působí ve více než 70 zemích a pomáhá tamním orgánům, ale i velkým podnikům a hospodářským svazům prosazovat produkty na zahraničních trzích. „Činnost zasahuje i do oblasti těžkého průmyslu a zahrnuje mimo jiné opravu a instalaci zařízení a strojů a výstavbu silnic a dálnic,“ stojí v dokumentu. Podnik jedná ve prospěch ruské ekonomiky a prostřednictvím příspěvků do státního rozpočtu podporuje kroky tamní vlády, stojí ve zdůvodnění.

Vymáhání sankcí má na starosti Finanční analytický úřad, podle Lipavského se ředitel úřadu jednání vlády účastnil. Fakticky budou nyní podle ministra zablokovány bankovní účty, zablokován má být majetek také v katastru nemovitostí, aby se nemohl prodat. „V registrech uvidíme zablokování v řádu dnů,“ uvedl Lipavský.

Fyzické a právnické osoby, které jsou ke zmrazenému majetku například v nájemním vztahu, mají podle Lipavského pokračovat, tedy platit nájem na účet. Lipavský doplnil, že tito lidé a firmy dostanou vyrozumění, jak mají postupovat. „Povolují se opravy a jiné činnosti, aby nedošlo k chátrání a majetek se udržoval v nějakém stavu,“ uvedl. Přestupkem či trestným činem by bylo, kdyby se nájemci snažili sankční režim obejít například platbou v hotovosti.

Lipavský neočekává odvetné kroky ze strany Ruska. „Nejsem si vědom, že by Česko mělo v Moskvě takový majetek v takové formě. A hlavně my nevedeme útočnou válku proti svým sousedům, takže nevidím na základě jakého důvodu by reciproční krok mohl přijít,“ konstatoval.

Zdroje: