Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Visegrád, medáci a další vykutálené spolky

Visegrád, medáci a další vykutálené spolky
Visegrádské bratrstvo, veselá parta | zdroj: Profimedia

Regionální a "zájmové" spolky dělají z Evropské unie španělskou vesnici. Jdou si po krku a rozloženou unii rozkládají ještě víc.

Kolik unií je v Evropské unii?

Frodo Juncker a jeho hobitiEvropské komise i paní prstenů a neformální vůdkyně Evropské unie Angela Merkelová se jich nejspíš nemohou dopočítat.

Jednotlivé státy se sdružují do celků, které fungují jako nátlakové skupiny, prosazují svá řešení a soupeří mezi sebou o vliv. Rozeberou si jednou Společenstvo bruselského prstenu jako dědicové pozůstalost?

Toto jsou některé unie uvnitř Evropské unie:

Visegrádské bratrstvo

Kdo by neznal Visegrádskou skupinu? Je to nejznámější frakce Evropské unie. Založili ji před čtvrtstoletím v maďarském městě Visegrád prezidenti Československa, Polska a Maďarska - Václav Havel, Lech Walesa a József Antall. Byl to vlastně revival spolku, který v roce 1335 vymysleli ve stejném městě tři panovníci – český král Jan Lucemburský, polský král Kazimír III. Veliký a uherský král Karel I. Robert.

Smyslem "obnovené" skupiny bylo společnými silami co nejdřív rozpustit Varšavskou smlouvu a Radu vzájemní hospodářské pomoci a co nejrychleji vstoupit do NATO a Evropské unie, tehdy Evropských společenství. Povedlo se.

Z původní trojky se po rozdělení Československa stala čtyřka. Její význam upadal. V nedávných letech však o sobě dává vědět. Hlavní náplní spolku se stala kritika migrační politiky německé kancléřky a Evropské komise.

Na summitu v Bratislavě se V4 chystá předložit vlastní vizi Evropské unie.

Medáci

Skupina označovaná MED (podle Mediterranean – Středomoří), anebo také MED Boys (v čele členských států stojí výhradně muži), má dnes ustavující schůzku v Aténách. Svolal ji řecký premiér Alexis Tsipras a kromě hostitelského Řecka ji tvoří Francie, Itálie, Kypr, Malta, Portugalsko, Španělsko.

Zpravodajský portál Euractiv ji definoval jako strategickou alianci podobně smýšlejících evropských vůdců - dá se také říct podobně zadlužených (přesněji předlužených) států.

Jejím cílem bude prosazovat prorůstovou politiku proti rozpočtové střídmosti šetrné švábské hospodyně (Angely Merkelové).

Seveřané

Během léta se předseda autonomní vlámské vlády Geert Bourgeois snažil vdechnout život Severomořské unii, v níž by kromě Belgie bylo Německo, Dánsko, Nizozemsko, Švédsko, neunijní Norsko a z unie odcházející Británie, tedy tradiční obchodní partneři. Měla by být protiváhou MEDu a mimo jiné prosazovat rozpočtovou odpovědnost.

První schůzka Severomořské unie by se měla uskutečnit na sklonku roku.

Pionýři z Beneluxu

Belgie, Nizozemsko a Lucembursko jsou průkopníky evropského sjednocení. Už v roce 1948, tedy ještě před tím, než se ke svému evropskému dílu rozhoupali Francouzi a Němci, vytvořila trojice celní unii, kterou později povýšila na hospodářskou. Všechny tři státy mají společnou historii, byly součástí Habsburského Nizozemí, skládajícího se z malých autonomních provincií.

Benelux má vlastní administrativu a státy svou spolupráci zastřešily smlouvou. Na rozdíl od Visegrádu svou "unijní" politiku nekoordinují, přesto se zpravidla shodnou.

Klub otců zakladatelů

Šéfové zakladatelských států unie se schází zřídkakdy, zpravidla ke kulatému výročí vzniku Evropského společenství uhlí a oceli, zárodku dnešní osmadvacítky. Šestice států – Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo a Nizozemsko – ho vytvořila v roce 1951.

Členové šestky udržují neformální kontakty, mají k bruselské Evropě nejen sentimentální, ale i majetnický vztah. Donedávna si rozdělovali klíčové funkce v evropské administrativě. Otcové zakladatelé tak určovali podobu unie a její politiku.

Jejich setkání letos v červnu poté, co Britové v referendu rozhodli o odchodu z evropského projektu, vyvolalo nevoli ve Visegrádu. Slovenský premiér Robert Fico jim vzkázal. "Není možné budovat novou vizi Evropské unie na principu staré členské státy a nové členské státy. Musíme to dělat společně."

Dva měsíce a dva týdny poté bude Fico na unijním summitu v Bratislavě (16. září) prosazovat vizi Evropské unie, kterou předloží visegrádská parta nových států. Tomu se říká "nevidět si na špičku nosu". (A pro úplnost dodávám:  Šestka zakladatelů ve slovenské metropoli žádnou společnou vizi unie nepřednese.)

Merkelland

Německo-francouzský tandem byl u zrodu všech důležitých rozhodnutí v Evropě. Určoval směr evropské integrace. Silnou dvojici vytvořili zejména kancléř Helmut Kohl a prezident François Mitterrand.

Za Angely Merkelové však tandem ztrácí na významu. Kancléřka mu nepřikládá takový význam jako její předchůdci. Také proto, že francouzská ekonomika na německou ztrácí. Francouzský prezident Francoise Hollande je slabým hráčem, proti Merkelové se nemůže prosadit.

Tři králové

Summit šéfů největších ekonomik Evropské unie (poměřováno HDP) Německa, Francie a Itálie – Angely Merkelové, Francoise Hollandea a Mattea Renziho se uskutečnil po britském referendu. Byla to jedna z akcí, která měla demonstrovat vůli politiků pokračovat v evropské integraci a ujistit veřejnost, že mají věci pod kontrolou. Neměla a nejspíš nebude mít pokračování.

V usnesení schůzky se píše, že trojice potvrdila kurz Evropské unie poté, co se Britové rozhodli pro odchod. Zajímavé bylo snad jen místo setkání kancléřky, prezidenta a premiéra – sopečný ostrůvek Ventotene poblíž Neapole.

Nebylo tohle místo symbolické? Neznamená snad, že je Evropská unie před erupcí? 

Zdroje:
Vlastní