Většina obětí tragické exploze byli Rumuni. Na vině byly hořlavé páry

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 23. 3. 2018 14:01) - Aktuality autor: von

Pět z šesti obětí exploze v chemičce v Kralupech nad Vltavou byli z Rumunska. Informovalo o tom rumunské ministerstvo zahraničí. Česká policie zatím identifikovala tři mrtvé, z nichž dva byli cizinci. Příčinou čtvrteční exploze, která byla největší tragédií za posledních 30 let, bylo vznícení pár hořlavých kapalin. Jejich původ zatím vyšetřovatelé neznají.

Policie a hasiči zatím dál vyšetřují příčinu výbuchu v kralupské chemičce

Policie a hasiči zatím dál vyšetřují příčinu výbuchu v kralupské chemičce,zdroj: Profimedia

"Počet rumunských občanů, kteří zahynuli následkem tragické události, se zvýšil na pět," oznámilo dnes rumunské ministerstvo. Předtím podle AFP hovořilo o úmrtí tří Rumunů při explozi. Zástupci rumunské ambasády v Praze navštívili také dvě pražské nemocnice, které pečují o lidi zraněné při neštěstí, aby zjistili, zda Rumuni nejsou i mezi nimi.

Policie zatím pouze potvrdila, že mezi mrtvými jsou cizinci. "Oficiálně známe totožnost tří osob, z toho dva jsou cizinci, a u tří totožnost budeme znát až po znaleckém zkoumání. Pravděpodobně se bude jednat také o cizince, ale to nemůžeme v tuto chvíli jednoznačně říci," uvedla Johnová.

Oběťmi nejsou podle dřívějších informací zaměstnanci Unipetrolu, kterému chemička patří, ale dodavatelské firmy.

Obě nemocnice, motolská a vinohradská, kde jsou hospitalizovaní zranění, zatím informace o jejich národnosti neupřesnily. Stav pacienta ve vinohradské nemocnici, který utrpěl popáleniny druhého stupně na deseti procentech těla, je podle Hany Vránové z tiskového oddělení stejný jako ve čtvrtek večer. "Pacient je stabilizován a stále hospitalizován na Klinice popáleninové medicíny," řekla. Hospitalizován zůstává i pacient s devastujícím poraněním obličeje, který byl převezen do Fakultní nemocnice v Motole.

Výbuch z dosud neznámých kapalin

"Víme, že došlo k explozi par hořlavých kapalin. Dalším zkoumáním a prověřováním zjišťujeme, kde se ty páry mohly vzít a co to iniciovalo," uvedl vyšetřovatel krajských hasičů Libor Pospíšil. Dodal, že pracovníci v té době stáli na nádrži a exploze je katapultovala.

Policisté a hasiči dnes pokračují ve vyšetřování výbuchu. Kriminalisté také vyslýchají svědky a zjišťují, zda nebyly porušeny předpisy. Mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl dnes pouze řekl, že od rána pokračuje jednání krizového štábu. Další informace zatím neměl k dispozici.

Výbuch v Kralupech nad Vltavou je jednou z největších tragédií v průmyslových provozech v Česku za posledních 50 let.

Výběr neštěstí, pří kterých zahynuli na území ČR cizinci

  • 26. května 1995 - Při požáru pražského hotelu Olympik zemřelo osm hostů (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec) a 34 lidí bylo zraněno.

6 zahraničních obětí

  • 1. dubna 2002 - V Lounech se po výbuchu elektrického bojleru zřítila čtyřpodlažní panelová budova hotelu Oharka. V ruinách zemřelo šest členů polské rodiny.
  • 13. prosince 2004 - Šest lidí ze Slovenska zahynulo při nehodě autobusu na dálnici D1 u Domašova na Brněnsku. Do linkového autobusu, který vyjížděl z odpočívadla u motorestu Devět křížů, zezadu narazil kamion pro přepravu automobilů.
  • 9. září 2004 - Šest britských vojáků zahynulo v troskách vrtulníku, který se zřítil u letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Vrtulník Lynx, který se účastnil česko-britského cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), po dopadu na zem shořel. Podle svědků stroj zavadil o elektrické vedení.

5 zahraničních obětí

  • 11. března 2004 - Při důlním otřesu v dole Lazy na Karvinsku zhruba 700 metrů pod zemským povrchem zemřelo sedm horníků, z toho pět Poláků.
  • 12. října 2004 - Pět mužů zahynulo po srážce tří aut na silnici nedaleko Chotěšova na Plzeňsku. Čtyři lidé zemřeli na místě, pátý člověk pak o několik hodin později v nemocnici. Mezi mrtvými byli občané Litvy, Ukrajiny a Ruska.
  • 30. září 2006 - Pět Poláků zahynulo při srážce osobního vozu s kamionem, který stál v odstavném pruhu, na rychlostní komunikaci v Prostějově. Všichni členové posádky osobního auta na místě zemřeli.
  • 9. února 2011 - Nehoda na rychlostní silnici R46 u Prostějova připravila o život šest lidí včetně dítěte, z toho pět cizinců. Způsobila ji řidička BMW původem z Ukrajiny, která najela ve vysoké rychlosti do svodidel, načež s vozem přelétla do protisměru, kde se čelně střetla s plně obsazenou škodovkou. V BMW zahynul německý spolujezdec, ve škodovce Čech a tříčlenná rodina z Panamy.
  • 22. března 2018 - Při výbuchu tankovací nádrže v areálu chemických výrob v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí a dva další se zranili. Pět ze šesti obětí výbuchu v Kralupech byli Rumuni.

Tagy: zranění Česko domácí výbuchy chemička Kralupy nad Vltavou nehody a neštěstí

Zdroje: ČTK