Islamista útočící na jihu Francie je po smrti. Zabil tři lidi, několik zranil

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 23. 3. 2018 15:59) - Aktuality autor: von

Pachatel, který na jihu Francie zadržoval několik rukojmí v supermarketu, je mrtvý. Potvrdil to francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. Údajný sympatizant Islámského státu zabil tři osoby a držel rukojmí v supermarketu. Údajně žádal propuštění někdejšího strůjce pařížských masakrů Salaha Abdeslama z vězení. Dnešní útok začal střelbou na policisty v Carcassonne, poté pokračoval v supermarketu v Trèbes.

Policisté zasahují u supermarketu na jihu Francie, kde islámský terorista drží rukojmí

Policisté zasahují u supermarketu na jihu Francie, kde islámský terorista drží rukojmí,zdroj: Profimedia

"Muž, který držel rukojmí, je mrtvý," napsal ministr. Podle Collomba byl útočník francouzským úřadům známý kvůli drobným zločinům, avšak nebyl považován za nebezpečného islamistu. Ministr vnitra se domnívá, že dnešní drama na jihu Francie bylo dílem jednotlivce.

Média střelce označují za radikalizovaného třicátníka původem z Maroka. Po zadržení rukojmích údajně žádal propuštění Salaha Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého z atentátů v Paříži v listopadu 2015 se 130 oběťmi. Policisté nakonec v supermarketu zasáhli a útočníka zastřelili. Podle agentury Reuters při tom byli zraněni dva příslušníci bezpečnostních složek.

Z dosavadních zpráv vyplývá, že útočník nejdříve při krádeži auta v Carcassonne zastřelil řidiče a zranil dalšího pasažéra. Následně se vydal do 20 minut jízdy vzdáleného Trèbes, kde zemřeli další dva lidé a střelec zde držel několik rukojmích v obchodě řetězce Super U. Podle starosty Trèbes Erica Menassiho při vstupu do supermarketu křičel "Allahu akbar (bůh je veliký), všechny vás zabiju!".

S útokem s největší pravděpodobností souvisí také střelba na skupinu policistů v Carcassonne, po níž byl jeden strážce zákona zraněný.

Od střelby v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015 zemřelo ve Francii při útocích extremistů hlásících se k IS přes 240 lidí. Pařížské státní zastupitelství uvedlo, že dnešní incident vyšetřuje protiteroristická prokuratura.

Tagy: Francie zahraničí Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK