Ve vyšetřování Kuciakovy vraždy nastal zásadní zlom

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár prozradil přelomová zjištění ve vyšetřování únorové vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Cílem útoku byl měl být jen novinář, jeho snoubenka zemřela špatnou shodou okolností. Souvislost s italskými podnikateli, o nichž Kuciak psal, donutila prokurátora znovuotevřít devět starých trestných případů.

Kvůli tlaku veřejnosti v souvislosti s vraždou novináře Kuciaka odstoupil premiér Robert Fico

Kvůli tlaku veřejnosti v souvislosti s vraždou novináře Kuciaka odstoupil premiér Robert Fico,zdroj: Profimedia

"Podstatně se zúžily vyšetřovací verze. Téměř s jistotou se ustálilo, že objektem útoku byl pouze pan Kuciak a nebyla to jeho přítelkyně. Tento útok byl směřován výlučně na něj," uvedl Čižnár. Dodal, že Kušnírová byla "v nesprávné době na nesprávném místě".

Dvojice byla zastřelena v jejich domě nedaleko Trnavy na západě Slovenska. Slovenská policie už krátce po vraždě jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označila Kuciakovu investigativní práci.

Čižnár odmítl sdělit podrobnosti o postupu vyšetřování vraždy s odůvodněním, že nechce pachateli sdělovat informace, které vyšetřovatelé shromáždili.

Do hry se vrací devět starých kauz

Vražda Kuciaka a Kušnírové vyvolala v zemi politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Roberta Fica a výměnu vlády, ve které ale zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.

Generální prokuratura podle Čižnára také zjistila, že policie a prokurátoři pochybili v devíti ze zkoumaných 56 trestných případů, jež se týkaly osob a firem, o nichž ve svém nedokončeném článku psal Kuciak. V materiálu se novinář věnoval aktivitám italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojují s mafií, a také o vazbách jednoho z nich na Ficovy blízké spolupracovníky.

"Nemáme se čím chlubit. Z devíti (pochybení) byla jedna chyba procesní, v osmi byly chyby skutkové - buď věci byly odmítnuty předčasně, nezákonně a některé z důvodů, které nechápu ani já," řekl Čižnár. Dodal, že kvůli zmiňovaným pochybením složil funkci jeden prokurátor a vůči dalšímu byl podán návrh na jeho odvolání. Šlo o pochybení například v případech podezření z daňových deliktů, kauzy budou znovu otevřeny.

Tagy: Slovensko zahraničí slovenská politika justice a soudy únosy a vraždy italská mafie

Zdroje: ČTK