Slovenská policie si s vraždou novináře neví rady. Žádá o pomoc veřejnost

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Vyšetřovatelé únorové vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně dnes ústy policejního prezidenta Tibora Gašpara znovu požádali o pomoc veřejnost. Svoji žádost ale přesněji nespecifikoval, neprozradil ani podrobnosti z probíhajícího vyšetřování. Vládou vypsaná odměna milion eur zůstává stále v platnosti. Právě policejní prezident nadále čelí tlaku na své odvolání kvůli dosavadnímu vývoji případu.

Pohřeb novináře Jána Kuciaka

Pohřeb novináře Jána Kuciaka,zdroj: Profimedia

Na dotaz novinářů, zda se nová žádost bude týkat možného zveřejnění podobizny hledané osoby, Gašpar odmítl odpovědět. Řekl, že záležitost je plně v kompetenci prokuratury a že on na vyšetřování vraždy nedohlíží a ani ho nekontroluje. Odpovědět se stejným zdůvodněním odmítl i na otázku, s jakými vyšetřovacími verzemi motivů vraždy policie nyní pracuje.

Prokuratura na konci března sdělila, že verzí je vícero a že žádná není považována za nejpravděpodobnější. Gašpar přitom dříve řekl, že nejpravděpodobnějším motivem zastřelení Kuciaka a jeho přítelkyně v jejich domě nedaleko Trnavy byla investigativní práce reportéra.

Za pomoc s pátráním po vrahovi vypsala předchozí slovenská vláda odměnu milion eur (25,4 milionu korun).

Zastání od premiéra

Gašpar oznámil, že na svůj post policejního prezidenta ale nehodlá rezignovat. Respektoval by ale, pokud ho ministr vnitra z funkce odvolá, nebo ho o odchod požádá. Poděkoval za podporu současnému ministrovi vnitra Tomáši Druckerovi. Ten v pondělí oznámil, že důvod ke zbavení Gašpara funkce nevidí, proto se rozhodl sám se vzdát ministerského křesla.

"Oznámení (ministrovy) demise bylo překvapivé, ale na mé osobě nemůže stát vláda," řekl Gašpar. Následně dodal, že bude respektovat, pokud bude odvolán, nebo pokud bude o rezignaci požádán.

"Sám o odchod z funkce nepožádám," poznamenal s tím, že rezignaci na základě vlastního rozhodnutí by ve světle nynějších událostí vnímal jako zbabělost. Připomněl, že odvolat ho může jen ministr vnitra, který přitom nemusí uvádět žádný důvod. Vedle Druckera poděkoval policejní šéf i premiérovi Peteru Pellerginimu, který se ho rovněž zastal.

Emoce z ulice

Volání po svém odchodu považuje Gašpar za hru emocí, při které se využívá hlas ulice. Dodal, že se v souvislosti s jeho osobou vyvolává falešný obraz toho, že slovenská policie nepracuje správně. Jako příklad lidí, kteří podle něj vytvářejí pseudodůvody, aby mohlo být jeho odvolání ospravedlněno, jmenoval Gašpar i prezidenta Andreje Kisku.

Gašpar se rovněž ohradil proti tvrzení, že je tím, kdo polarizuje společnost. "Pokud někdo polarizuje společnost prostřednictvím mé osoby, nejsem to já. Nejsem politik, jsem policejní profesionál," řekl a poznamenal, že již nerozhodují argumenty a zdravý rozum. Kritizoval také způsob, jakým o něm nyní píší média.

Protestující také chtějí, aby z funkce odešel zvláštní prokurátor Dušan Kováčik, který je v úřadu od roku 2004 a má na starosti stíhání za zneužívání moci a korupci mezi státními zaměstnanci a politiky. Jak vyplývá z loňských údajů jeho kanceláře, Kováčik v letech 2009 až 2017 dozoroval 61 případů, přičemž v žádném z nich nepadlo obvinění.

Tagy: Slovensko zahraničí slovenská politika únosy a vraždy

Zdroje: ČTK