Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

V Rusku pokračují parlamentní volby, objevilo se na 2000 porušení volebních pravidel

V Rusku pokračují parlamentní volby, objevilo se na 2000 porušení volebních pravidel
Obyvatel vesnice Nenashevo při třídenních parlamentních volbách v oblasti Tula v Rusku odevzdal svůj hlas do přenosné urny | zdroj: Profimedia

Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu.

Už v pátek, kdy třídenní hlasování začalo a kdy volební účast podle předběžných údajů dosáhla téměř 17 procent, odevzdal svůj hlas i prezident Vladimir Putin. Poprvé tak učinil prostřednictvím internetu, protože je v domácí izolaci kvůli výskytu nákazy koronavirem ve svém okolí.

Podobně hlasovalo na milion Putinových krajanů. Ústřední volební komise ocenila, že přes internet odhlasovaly více než dvě pětiny voličů, kteří se k tomuto hlasování na dálku předem zaregistrovali.

Státní zaměstnanci si podle ruské redakce BBC stěžují, že jim tento způsob hlasování „důtklivě doporučili“ nadřízení. Ti se leckdy domáhají i snímků obrazovky, potvrzující registraci a někdy i samo hlasování. Kreml popřel, že by v Rusku nutili voliče k tomu, jak mají hlasovat.

Nezávislí pozorovatelé z nevládní organizace Golos zaznamenali v první den voleb na 2000 porušení volebních pravidel, které většinou zdokumentovali záběry. Včetně například situací, kdy se někdo snaží vhodit do volební urny celé balíčky hlasovacích lístků.

„Byl to hrozný den, špinavý,“ uvedla petrohradská politička Irina Fatjanovová. Volební komise ale stížnosti nepřijala a jednoduše je roztrhala, tvrdí agentura DPA.

Po amerických internetových gigantech Apple a Google také ruská firma Telegram podle listu Kommersant zablokovala aplikaci „chytré hlasování“, kterou ruské úřady zakázaly. Aplikaci vytvořil tým uvězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného, aby radila voličům , který ze soupeřů kandidátů vládní strany Jednotné Rusko má největší šanci uspět - a tedy koho mají podpořit.

Zakladatel Telegramu Pavel Durov tento krok vysvětlil jak zákazem agitace během voleb, tak i změnou politiky firem Apple a Google, na jejichž „ekosystému“ závisí i Telegram. Postup internetových gigantů bude mít podle Durova smutné důsledky pro svobodu slova v Rusku i jinde ve světě.

Navalného spolupracovník Leonid Volkov z exilu obvinil obě americké firmy z cenzury a z toho, že podlehly „vydírání Kremlu“, když zablokovaly opoziční aplikaci. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury AFP na to řekl, že daná aplikace byla v Rusku postavena mimo zákon.

V první den voleb odhlasovalo podle předběžných údajů 16,85 procenta z přibližně 110 milionů oprávněných voličů. Předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová za účast pochválila zejména Čukotku a Čečensko, kde v pátek odpoledne odhlasovala téměř třetina, respektive více než čtvrtina voličů.

Nejslabší byla naopak zatím účast v Petrohradě, Sevastopolu a Moskvě. K pátečnímu večeru všechny předstihla odlehlá sibiřská republika Tuva, odkud pochází ruský ministr obrany a volební lídr Jednotného Ruska Sergej Šojgu. Tam odhlasovaly už více než dvě pětiny voličů. V metropoli odhlasovala skoro čtvrtina Moskvanů, v Petrohradě 12,25 procenta voličů.

Zdroje: