Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

V Pekingu se začíná masově testovat. Obyvatelé se bojí uzávěry jako v Šanghaji

V Pekingu se začíná masově testovat. Obyvatelé se bojí uzávěry jako v Šanghaji
V nejlidnatějším pekingském obvodu Čchao-jang se dnes začalo masově testovat na covid-19 | zdroj: Profimedia

Úřady v nejlidnatějším pekingském obvodu Čchao-jang dnes zahájily masové testování na covid-19.

Před supermarkety a obchody se tvořily dlouhé fronty s tím, jak se obyvatelé vydali nakupovat zásoby v obavách z možné přísné uzávěry podobné té v největším čínském městě Šanghaji. Informuje o tom BBC.

V Čchao-jangu, kde žije asi 3,5 milionu lidí, se o víkendu potvrdilo 26 případů koronavirové nákazy. V rámci současné vlny infekcí v hlavním městě Číny je to zatím nejvyšší počet. Obyvatelé obvodu i lidé, kteří tam dojíždějí za prací, se musejí nechat otestovat v tomto týdnu třikrát.

„Připravuji se na nejhorší,“ řekl vysokoškolský student Čang z přilehlého obvodu Chaj-tien. Přes internet si objednal nejrůznější pamlsky a téměř pět kilogramů jablek.

Podobně jako on vyrazili nakupovat on-line i v obchodech lidé po celém hlavním městě, aby si vytvořili zásoby zeleniny, čerstvého masa, instantních nudlí a toaletního papíru.

Panické nakupování a následný dočasný nedostatek zboží v obchodech si od začátku pandemie covidu-19 zažilo mnoho zemí světa. Obavy obyvatel Pekingu jsou ale částečně odůvodněné situací v Šanghaji, kde je už několik týdnů pod přísnou uzávěrou většina z tamních 25 milionů obyvatel.

Problémy s nedostatkem jídla nyní v Šanghaji pramení zejména z toho, že ve městě není dostatek kurýrů, kteří by objednávky obyvatelům zavřeným doma rozváželi, poznamenala agentura Reuters.

Uzávěra Šanghaje vzbudila celosvětovou pozornost. Mnoho obyvatel města totiž mělo potíže obstarat si potraviny a uchýlilo se ke směnnému obchodu či nakupování velkého množství zásob. Hlášeny byly také problémy se zajištěním běžné lékařské péče.

Hlavní pekingské supermarketové řetězce dnes kvůli zvýšené poptávce prodloužily otevírací dobu, případně zvýšily zásoby i počet zaměstnanců.

Úřady v Čchao-jangu i přes relativně nízký počet nakažených už obyvatelům doporučily, aby omezili své aktivity. Většina škol, obchodů i podniků ale zůstává otevřená. Uzávěra se zatím týká zhruba desítky obytných budov. V obvodě přímo sousedícím s pekingským historickým centrem bydlí řada zámožnějších obyvatel, sídlí tam i některá ministerstva, velvyslanectví a velké firmy.

Zdroje: