Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Policie v Ottawě začala zatýkat účastníky třítýdenní blokády v centru města

Policie v Ottawě začala zatýkat účastníky třítýdenní blokády v centru města
Auta blokují ulici před Parliament Hill během protestů v Ottawě. Kanadská policie spustila operaci s cílem ukončit protesty proti pandemickým opatřením | zdroj: Profimedia

Policie v hlavním městě Kanady spustila operaci s cílem ukončit protest proti pandemickým opatřením, který asi tři týdny blokuje provoz v centru metropole.

Někteří účastníci manifestace se vzdávají a jsou odváděni do vazby, oznámila policie. Ta shromáždění prohlásila za nezákonné a hrozí tvrdými postihy všem, kdo ulice Ottawy nevyklidí.

Blokády v blízkosti kanadského parlamentu začaly příjezdem takzvaného konvoje svobody na konci ledna a od té doby se život v centru metropole nevrátil k normálu, ačkoli počet protestujících po prvním víkendu klesl na několik stovek. Mezitím se objevily další protesty proti vládním nařízením spojeným s očkováním proti covidu-19, především u přejezdů přes kanadsko-americkou hranici.

Proti blokádám, které kromě řidičů kamionů přitáhly i pravicové extremisty či armádní veterány, policie nechtěla ihned zasahovat kvůli obavám z násilností, píše agentura AP.

Snaha ukončit protest v Ottawě začala ve čtvrtek večer zatčením dvou vůdců akce. Policie ji prohlásila za nezákonnou poté, co kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí aktivoval nouzový zákon, jenž poskytuje strážcům zákona dodatečné pravomoci. Velká část centra metropole byla kvůli operaci uzavřená.

Dnes zatýkání pokračuje, přičemž podle AP bylo vidět, jak strážníci některé účastníky protestu odvádí v poutech. „Žádáme protestující, aby zůstali poklidní a dodržovali zákon,“ uvedla policie na twitteru. „Budete čelit tvrdým trestům, neupustíte-li od nezákonné aktivity a neodstraníte-li okamžitě svá vozidla a majetek,“ doplnil policejní sbor.

V ulicích v srdci Ottawy zůstávalo tento týden přes 300 kamionů, jejichž řidiči kromě blokování provozu poutali pozornost i hlasitým troubením. Policie a vláda premiéra Trudeaua s pokračováním protestů čelili kritice, že jsou vůči nim příliš tolerantní.

Drtivá většina obyvatel Kanady, včetně místních řidičů kamionů, jsou očkovaní proti covidu-19 a průzkumy dlouhodobě ukazují, že opatření přijatá v boji proti nemoci mají u kanadské veřejnosti silnou podporu.

Zdroje: