Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

V hlavní roli kopřiva: Žahá, ale umí léčit

V hlavní roli kopřiva: Žahá, ale umí léčit
Lidové léčitelství nedá na kopřivu dopustit. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

V lidovém léčitelství má kopřiva své místo odjakživa. Dá se z ní vyrobit léčivá tinktura nebo sirup proti nachlazení. Odvar se používá proti padání vlasů, kopřivce a svědivým vyrážkám.

Na řídké vlasy

Padají vám vlasy nebo máte pocit, že jejich hustota není to, co bývala? Rada je jednoduchá. Už naše babičky věděly, že odvar z kopřiv, kterými si po umytí vlasy přelijí, dokáže téměř zázraky. Lepší je samozřejmě čerstvá, ale použít můžete i sušenou bylinu. Stačí čerstvé nebo sušené listy zalit vroucí vodou, svařit, vychladit, scedit a odvarem vlasy opláchnout.

Kopřivový nápoj na pročištění

Kopřivový čaj zbaví naše tělo nánosu škodlivin. Pro prevenci je vhodné provádět čtyřtýdenní čajovou kúru na jaře a na podzim. Čaj je vhodné pít ráno půl hodiny před snídaní, a to jeden šálek, přes den potom jeden až dva šálky po doušcích.

Je lepší použít čaj, nebo výluh? Výluh si samozřejmě uchová více vitamínů, jsou však k němu potřeba čerstvé kopřivy. Na podzim použijeme sušené. Hrstičku kopřiv zalijeme vařící vodou. Necháme deset minut odstát, poté cedíme. Vznikne lahodný zelený čaj, který můžeme osladit medem.

Lázeň na oteklé nohy

Přestože většina lidí je přesvědčená, že oteklé nohy jsou problémem převážně starších nebo obézních lidí, není to tak úplně pravda. Velice často na ně trpí třeba ženy v těhotenství, ale stejně tak mohou otéct nohy komukoliv z nás. Rizikové je například dlouhé cestování v autobuse nebo letadle, ale také sedavé zaměstnání, kde není dostatek prostoru na protažení dolních končetin.

I zde najdou kopřivy své uplatnění - nateklým nohám můžeme ulevit například kopřivovou koupelí. Dvě hrsti sušených kopřiv dáme do hrnce a zalijeme vodou. Necháme přes noc vyluhovat. Druhý den směs ohřejeme až k varu, necedíme. Do lavoru nalijeme nálev, ve kterém koupeme nohy zhruba 20 minut.

Tato jednoduchá, levná a dostupná lázeň pomáhá proti otokům, ale i únavě a působí jako osvěžení pro naše nohy. Nálev z kopřiv navíc zregeneruje pokožku a je vhodný také proti zužování cév na nohou. Stejnou lázeň můžeme dopřát také svým rukám nebo celému tělu, stačí směs přidat do koupele.

Směs na hemoroidy

Už lidový název zlatá žíla napovídá, že hemoroidy jsou zduřelé žíly uvnitř i vně konečníku. Způsobují svědění a bolesti a jsou také nejčastější příčinou jeho krvácení. Vnitřní hemoroidy mohou napínáním při stolici z konečníku vyhřeznout, a zůstat tak trvale vyhřezlé jako malé, měkké, tmavočervené bulky. Tyto zevní hemoroidy obvykle zmizí během jednoho až dvou týdnů. K urychlení léčby může přispět pití bylinných čajů i sedací koupel.

Čaj určený na boj s hemeroidy lze připravit z čerstvých i sušených bylin. Potřebujeme 15 g kopřivy, 10 g smetánky a 30 g natě řebříčku. Jednu čajovou lžičku směsi spaříme v 0,25 litru vroucí vody a 10 minut louhujeme. Pijeme dvakrát až třikrát denně pomalu po doušcích.

Na hemeroidy účinně zabírá hlavně koupel. Dvě polévkové lžíce jemně roztlučené dubové kůry a jednu lžíci sušené kopřivy namočíme do jednoho litru vody a necháme asi osm hodin stát. Potom směs 15 minut vaříme. Odstavíme a necháme louhovat přikryté 20 minut. Sedací koupel má trvat 15-20 minut.

Zdroje:
Vlastní